Домашни чајни кекси кои ќе ги обожавате!

Домашни чајни кекси кои ќе ги обожавате!

Домашно слатко печиво, секогаш повкусно од купечкото, а се подготвува многу брзо и едноставно!

Состојки:

 • 300-400 гр брашно
 • 1 јајце
 • 100 гр маст
 • 100 гр путер
 • кора од лимон
 • 150 шеќер во прав
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажичка како во прав
 • каранфилче

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете маст, путер, прашок за печиво, каранфилче и јајце да биде пенасто, па во тоа додајте брашно. Поделете и во едната половина додајте какао. Во тестото во кое се додава какао, додајте помалку брашно отколку во светлиот дел.
 2. Тестото не смее да биде тврдо. Обликувајте кекс на машина за мелење месо. Печете на 180 степени околу 15 минути. Плехот со кекси сместете го на повисокиот дел од рерната за да не загорат. Изладените кекси спакувајте ги во лимена кутија.

 

Сите детали за подготовка на овие вкусни кекси погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text