Една шолја од овој чај се бори со вирусите во зима – Болното грло побрзо поминува

Една шолја од овој чај се бори со вирусите во зима – Болното грло побрзо поминува

Направете моќен и лековит чај кој се бори со вирусите. Идеален за во зимата која е полна настинки

Состојки:

  • корен од ѓумбир
  • 3-4 каранфилчиња
  • пола стапче цимет
  • 1 лимон
  • мед
  • 4 дл вода

Начин на подготовка:

  1. Ѓумбирот се лупи и сече, па се додаваат и исечканите каранфилчиња. Се става и циметот во ладната вода, па се остава да зоврие.
  2. Откако ќе зоврие, тргнете го од оган и оставете да отстои околу 20 минути.
  3. Ставете во шолја чај и по вкус додајте мед како засладувач.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос