НИКОГАШ ПОВКУСНО: Јунешко во црно вино

НИКОГАШ ПОВКУСНО: Јунешко во црно вино

Јунешкото месо подготвено на овој начин ќе ве освои. За следниот ручек еве супер идеја!

Состојки:

 • 700 гр јунешко месо без коски
 • 50 гр свинска маст
 • 3 главици кромид
 • 2 целер
 • 3 моркови
 • 60 гр кечап
 • 600 мл црно вино
 • бибер
 • сув зачин
 • сол
 • ловоров лист

Начин на подготовка:

 1. Месото исчистете го од жили и исечете го на коцки со големина на залак.
 2. Во лонец загрејте маст, додајте ситно сечкан кромид, морков и корен целер исечкан на ленти, малку посолете па пржете на тивок оган додека зеленчукот не омекне.
 3. Потоа во лонецот додајте кечап, исечкано месо, ловоров лист, додајте црно вино и вода колку да ги покрие состојките. Откако ќе зоврие, гответе на тивок оган, по потреба додавајќи вода, околу час и половина додека месото не омекне.
 4. Месото посолете го и побиберете го дури откако специјалитетот ќе биде готов, бидејќи солта ја извлекува водата, па од месото би се исцедил сокот, а запечениот бибер има непријатен вкус и мирис.

 

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text