БЕЗ ШЕЌЕР: Направете СОВРШЕН домашен сладолед!

БЕЗ ШЕЌЕР: Направете СОВРШЕН домашен сладолед!

Сакате сладолед, но настојувате да јадете што помалку шеќер. Во тој случај наша препорака е да направите домашен сладолед.

За вкусен десерт доволно ви е малку време и неколку намирници.

Состојки:

  • 500 мл слатка павлака
  • 200 гр црно чоколадо
  • 100 гр малини или некое друго овошје
  • 1 грчки јогурт

Начин на подготовка:

  1. Слатката павлака разматете ја и во неа додајте црно чоколадо и 100 гр свежи малини како и еден грчки јогурт.
  2. Во овој сладолед не се додава шеќер, а кој сака може да додаде малку шеќер во прав.
  3. Замрзнете и уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)