Ви здодеа од вообичаениот ручек? Мусака со зеленчук и сланина

Ви здодеа од вообичаениот ручек? Мусака со зеленчук и сланина

Ако ви здодеа од вообичаениот ручек, направете мусака од зеленчук и сланина.

 

Состојки:

 • 1 кг компир
 • 4 моркови
 • ½ коцка за супа
 • 3 јајца
 • 2 л павлака за готвење
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр сланина
 • зачини и путер

 

 

Подготовка:

 1. Се сече компирот со морковите на кругови и се варат 15 минути со пола коцка супа во вода.
 2. Се загрева рерната на 200 степени и се матат јајцата со павлаката, кашкавалот и зачини. Во плех се става пола од зеленчукот, зачини, па сосот. Повторно ред и повторно сос.
 3. Се ставаат парчиња сланина одозгора.
 4. Се пече 40 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text