Праски – Еве зошто треба да ги јадеме

Праски – Еве зошто треба да ги јадеме

Праските се овошје во кое уживаме летното време, а еве и зошто треба да ги консумираме почесто.Праските се богати со витамини А и Ц, тие се одлични за кожата, па затоа ако сакате совршен тен, консумирајте ги и на плажа.

Праските делуваат благотворно и на нервите. Tие ги смируваат нашите нерви, па ако сте под стрес, изедете праска и почувствувајте го ефектот.

Добри се за проблеми со бубрезите и дигестивниот систем, а одлични се и за прочистување.

Се препорачуваат и кај луѓе кои имаат проблеми со кожата.

Поврзани вести на Готви.мк:

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

singlepost_text