Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Има секакви видови пити – пита со зелка, спанаќ, пита со компири… Но, оваа пита по првото правење ќе ви стане една од омилените.Направете вкусна пита со месо која има навистина одличен изглед. Еве како:

Состојки:

 • 900 гр мелено месо
 • 2 јајца
 • магдонос
 • 4 парчиња леб
 • 2 пиперки
 • 1 чаша млеко
 • 50 гр пармезан
 • 1 кромид
 • зачини

Начин на подготовка:

 1. Парчињата леб ставете ги во млеко додека не омекнат, потоа исечете ги ситно кромидот, пиперот и магдоносот и помешајте ги со месото. Додајте ги јајцата и лебот.
 2. Направете пита, ставете ја во тавче и печете 40 минути на температура од 180 степени.
 3. Најгоре може да ставите и сусам.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брза пита

Пита со Сирење

Домашна пита

Најдобар рецепт за вртена пита

Пита со спањак

Домашна пита со праз и сирење

singlepost_text