Веге рижото

Веге рижото

Не само што одлично изгледа, туку е и многу вкусен оброк. Илија вели дека го приготвува ова јадење како лесна вечера со гости, а особено во летниот период. Еве го рецептот:

Состојки:

 • 1 шолја ориз
 • масло за готвење
 • 1 шолја златна мешавина замрзната
 • 1 шолја брокула
 • сол и црн пипер
 • лук во прав
 • црвена сол
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Оризот оставете го претходно да отстои во вода. Потоа пропржете го на масло за јадење. Додајте ги златната мешавина и брокулата на парчиња и пржете додека не омекнат. Илија за овој рецепт употребил замрзната златна мешавина од Пекабеско.
 2. Ставете 3 шолји вода и варете на средна температура. Додадете ги зачините.
 3. Повремено проверувајте дали е сварено по ваш вкус. Кога ќе биде готово сервирајте го о украсете со магдонос.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text