Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Вкусен и здрав оброк за двајца со калории доволно до закуска за вечера. Она што ви треба се две помали тиквички кои не мора да се лупат, но во тој случај, добро измијте ги.

Состојки:

  • 2 помали тиквички
  • 400 гр пилешки стек
  • 200 гр кашкавал
  • магдонос

Начин на готвење:

  1. Тиквичките исечете ги на половина по должината. Ставете им сол и маслиново масло по вкус.
  2. Вдлабнете ги малку и наредете го пилешкото кое е претходно исечено на коцки, посолете го и зачинрте го со црн пипер и босилок по избор.
  3. Доколку сакате, покрај пилешкото месо, можете да додадете и компир ситно сецкан на коцки или печурки.
  4. Врз месото изрендајте кашкавал и додајте магдонос.
  5. Прелијте го со маслиново масло и оставете го во рерна да се пече 30 до 40 минути на температура од 150 степени.

Пријатен апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквица

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

singlepost_text