Author: готви.мк

Повеќе, Препораки

Пекабеско донираше 7 тони храна за најпогодените семејства од коронавирусот

Пекабеско донираше 7 тони храна и со тоа се приклучи на големиот број општествено одговорни компании, организации и хумани граѓани кои пружаат несебична поддршка на нашите сограѓани кои најмногу се погодени од кризата предизвикана од коронавирусот. Имено, во текот на месеците јуни и јули, во соработка со Црвениот Крст, беа […]

Видео, Препораки, Ресторани

Зелен ручек приготвен во „1001 оброк“

Кулинарската емисија „1001 Оброк“ која се емитува на ТВ Алсат-М и оваа недела со одличен рецепт. Домаќинот, шеф Бранко Попоски или попознат како „Cooking with Branko“ заедно со специјалистот за односи со јавност, Бојан Кордалов готват зелен ручек. Интересен разговор на тема комуникации и маркетинг, а заедно со рецептот за […]

Повеќе, Препораки

Ако имате трема пред јавен настап, пробајте ги овие техники (Видео)

Презентација пред важни деловни партнери, зборување пред полн амфитеатар на факултет, изјава пред телевизиските камери… пред и за време на овие и многу други јавни настапи, тремата е нашиот најголем непријател. Потење на дланките, чувство на изгубеност, страв, напнатост и моментално блокирање на говорот се само дел од најчестите симптоми […]

Препораки

Пекабеско предвремено ги исплати обврските кон државата како поддршка во националната борба со коронавирусот

Пекабеско изврши аконтативна уплата на целокупниот пресметан данок на добивка за 2020 година во висина од 8.833.000 денари и со тоа се приклучи на иницијативата на Владата и Министерството за финансии која има за цел давање конкретен придонес во националната борба против коронавирусот.   „Сакаме да дадеме конкретна поддршка со […]

Tips & Tricks

Корона вирус: Како правилно да го дезинфицирате мобилниот телефон

Меѓу повеќето основни препораки за заштита од корона вирусот кои е потребно да ги следиме со цел запирање на неговото проширување, спаѓа и дезинфекцијата на мобилниот телефон. Токму мобилниот го поставуваме на разни повшини и често го допираме со нашите раце, па затоа е потребно да знаеме како правилно да […]

Препораки

ВЕГЕТА НАТУР по рецепт на мајката природа

Широката палета на производи Вегета Натур нудат решение за секоја кулинарска авантура. Главниот јунак на оваа приказна секако е Вегета Натур – универзален додаток на јадења, кој во своите 150g што содржи 480g свеж зеленчук, без подобрувачи на вкус, без адитиви, вештачки бои или ароми. За да им ја олесни […]

Препораки

Учете германски јазик во современи училници, од дома или во движење – Уписите во Гете-Институт се во тек!

Корисна информација за сите кои сакаат да го научат германскиот јазик и да студираат, работат или живеат во Германија е дека до 24.01.2020 година траат уписите во Гете-институт Скопје за возрасни и деца на сите нивоа: од А1 до С2. Новитет е можноста да го учите јазикот онлајн или комбинирано […]

Препораки

10 најчитани Gotvi.mk рецепти во 2019 година

1 Јануари – првиот ден во Новата 2020 година, но и новата декада 🙂 Тимот на Gotvi.mk Ви посакува среќна Нова 2020 година со најискрени желби за многу здравје, среќа, љубов, успех и многу вкусни моменти! Ви ги пренесуваме Gotvi.мк рецептите кои вие најмногу ги читавте во изминатата 2019 година: […]

Повеќе, Препораки

Gotvi.mk избран за Сајт на годината во категоријата „Храна и здравје“

Во конкуренција на десетина портали и блогови, Gotvi.mk е прогласен за победник во категоријата „Храна и здравје“ во рамките на манифестацијата „Сајт на годината 2019“. Манифестацијата се одржа десетта година по ред, во организација на дигиталната маркетинг агенција Медиа Солутионс, која е сопствeник на платформата keepaneye.mk, во партнерство со АдМедиа, […]

Главни јадења, Препораки

Видео рецепт: Пилешко во сос од сирење

Сакате да приготвите нешто вкусно и хранливо, а немате многу време за во кујна? Пилешко во сос од сирење е новиот предлог по рецепт од кујната на Подравка: Добар апетит! Препорака: Доколку сакате да уживате во вкусен оброк без месо, можете да го искористите овој рецепт, но наместо месо ставете […]