Author: готви.мк

Десерти, Препораки

Чоколадни путер мафини со Битолски путер крем, по рецепт на martinascooking

Мафините се омилените слатки на децата и возрасните низ целиот свет. Оние кои се љубители на мафини знаат дека постојат два типа – британски и американски. Датираат уште од 19-тиот век и покрај тоа што може да ги подготвите во блага варијанта, тие исто така се многу вкусни и доколку […]

Главни јадења

Пикантен зеленчук и стек во рерна

„Вкусен ручек за прсти за излижеш!“ – вака го опишува својот рецепт Ангела која дефинитивно приготвила вкусен пикантен зеленчук и стек од рерна. Еве како да го направите: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Полна чинија шаренило: Пилешко со зеленчук Пилешко бело месо во сос од млеко и путер Бомба […]

Повеќе

Практичен и оригинален освежувач за вашиот тоалет и бања

Споделуваме уште еден корисен совет посветен за одржување на чистотата во вашиот дом Направете едноставен и евтин освежувач на воздухот во вашиот тоалет и бања со помош на паста за заби. Земете едно пакување паста за заби со средна големина (мирисот и вкусот се по ваша желба) и направете дупчиња […]

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

Фокача со маслинки – Рецепт за традиционално италијанско тесто

Фокачата е традиционален плоснат леб кој најчесто може да се украсува со билки, зеленчук или други производи по желба. Традиционално се зачинува со маслиново масло а за декорација може да се користи лук и сирење. Во продолжение, го споделуваме рецептот на Ани за италијанска фокача со маслинки: На здравје! Повеќе […]

Повеќе

Како и кои зачини се користат за подобрување на вкусот на јадењата?

Денес, најголемиот дел од нас не можат да ги замислат своите јадења доколку не се зачинети. Покрај извонредната арома, без додадени маснотии, сол, шеќер и калории, тие го подобруваат вкусот на храната. Исто така, според многу студии, докажано е дека тие го подобруваат имунитетот, така што додавајќи ги во оброците, […]

Повеќе

Интервју со Слободан Кутревски: Незапирливо инвестираме и во пандемија – македонскиот бренд Пекабеско се шири на нови европски пазари

Интервју со Првиот Извршен Директор на Пекабеско, Слободан Кутревски за Прес24. Линк до оригиналната вест ТУКА Прес24: Една година подоцна од почетокот на Ковид-19 пандемијата, освен здравствениот аспект, на голем удар беше и економијата. Како изгледа реализацијата на плановите на Пекабеско една година по пандемијата? Слободан Кутревски: Пандемијата предизвикана од […]

Десерти, Повеќе, Препораки

Скопјани го пробаа кремот Lino Lada Gold: „Леле, крцкавиве лешници се превкусни!“

Ако досега вашите пријатели ги делевте на оние кои сакаат бел крем и оние кои сакаат темeн крем, Lino Lada Gold ги помести границите и формираше нова, трета категорија на љубители на вкусен крем – темен, со пропржени и крцкави лешници! Мњам! Lino Lada Gold, која сигурно го освои и […]

Посно и веге, Препораки

ВИДЕО рецепт: Веган уштипци

Дали сте знаеле дека вкусните уштипци можат да бидат приготвени и на вегетаријански начин? Овој рецепт на dm е токму таков – вкусен и вегетаријански, а е изработен во соработка со познатиот готвач од Србија, Филип Ќириќ: На здравје! Во маркетите на dm се достапни повеќе од 500 производи од […]

Повеќе, Препораки

5 практични совети за балансиран оброк и подобра продуктивност во текот на работниот ден

Современиот начин на живеење донесе нови предизвици во деловниот свет. Работното време вообичаено ги вклучува поголемиот дел од оброците во текот на денот, така што е вистински предизвик да го планирате појадокот, закуските и ручеците во деловната средина, особено ако се обидете да го одржувате менито здраво и балансирано. Деловните […]

Посно и веге, Препораки

Веган apple crumble (Видео рецепт)

Традицоналниот колач со јаболка ви препорачуваме да го замните со неодолив крцкав Веган apple crumble колач. Овој рецепт на dm е изработен во соработка со познатиот готвач од Србија, Филип Ќириќ: На здравје! Во маркетите на dm се достапни повеќе од 500 производи од сегментот на органска храна. Целата понуда […]