Од надвор крцкави, внатре кремасти: Евтини колачи од само 2 состојки

Од надвор крцкави, внатре кремасти: Евтини колачи од само 2 состојки

Едноставен десерт, фантастичен вкус!

Состојки:

  • 6 жолчки
  • 200 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Во сад одвојте шест жолчки, па во тоа додајте шеќер и добро разматете околу 15 минути, смесата да биде кремаста и глатка. 
  2. На голем плех наредете хартиени корпички и во нив ставете по лажица од смесата. 
  3. Печете колачиња околу еден час во рерна загреана на 100 степени. Најдобро е плехот да го ставите на средна решека во рерна.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text