Тава која ќе ви стане нов омилен ручек: Запечен зеленчук

Тава која ќе ви стане нов омилен ручек: Запечен зеленчук

Направете супер запечен зеленчук.

Состојки:

 • 2 пиперки
 • 1 компир
 • 2 домати
 • 200 гр. пченка
 • 1 млад лук
 • 6 маслинки
 • 4 јајца
 • 1 лажица пченкарно брашно
 • масло и зачини

Подготовка:

 1. Се лупи и сече ситно компирот, со пиперката која треба да е исчистена, се пржат на масло заедно со сечените домати кои претходно биле во врела вода.
 2. Се сече лукот и маслинките и се ставаат.
 3. Се става се освен јајцата.
 4. Се матат јајцата со брашно и се додаваат.
 5. Се меша и се става во сад за печење.
 6. Се пече 20 минути да порумени.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

singlepost_text