Четири проблеми за кои бананите се вистински лек

Четири проблеми за кои бананите се вистински лек

Познато е дека бананите содржат природни шеќери – сахароза, фруктоза и глукоза комбинирани со влакна.

Благодарение на своите состојки ни даваат енергија, и тоа многу брзо откако ќе ги изедеме.

Неодамнешно истражување покажало дека само две банани обезбедуваат доволно енергија за напорен 90-минутен тренинг. Но, бананите не даваат само енергија – помагаат и кај разни облици на болести и состојби на организмот.

Постојат и некои проблеми кои бананата ги решава подобро отколку некои лекови.

Депресија: Бананите содржат триптофан во облик на серотонин – „среќен хормон“. Една банана е доволна да го подигне нивото на овој хормон.

Стрес: Стресот го намалува нивото на калиум, затоа бананите се одлично решение за баланс во вашиот организам.

Затвор: Бананите содржат пектин, влакно кое поттикнува елиминација на токсините во телото и го стимулира варењето, а ја намалувуа и надуеноста.

ПМС: Бананите се богати со витамин Б6, што позитивно влијае на глукозата во крвта, олеснува ПМС, ја намалува болката во стомкаот, ја регулира промената на расположение.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text