Алиштата ќе мирисаат свежо – Ги елиминира бигорот и нечистотијата од машината

Алиштата ќе мирисаат свежо – Ги елиминира бигорот и нечистотијата од машината

Дали некогаш ви се случило да ги извадите алиштата од машината за перење, но тие да не ви мирисаат доволно свежо. Најчесто причината за тоа поради нечистотијата и каменецот во машината?

Ова сигурно на сите ни се случило барем еднаш, но постои решение и за овој проблем.

Ви требаат две евтини и секојдневни состојки за да ги отстраните нечистотијата која се собира во машината и бигорот.

Потребни ви се 100 грама сода бикарбона и 1 литар алкохолен оцет.

Ставете ги во машината, вклучете ја да изврти еден циклус односно една програма.

Целосно ќе ги елиминира непријатниот мирис, како и нечистотијата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Исчистете ги бигорот и мувлата од машина

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките