БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Во многу случаи овие рецепти можат успешно да се употребат за чистење флеки и брзо и лесно перење на облека. Станува збор за вода од свеж компир и вода од сварен грав. Еколошки и евтино.

Вода од свеж компир

Оваа вода служи за перење свилена ткаенина како и делови од облеката кои се од свила. Се лупат и се сечат неколку компири кои се ставаат во вода. После неколку часа водата треба да се процеди и во истата да се потопат свилените алишта кои сакаме да ги испереме. После перењето во оваа вода треба да се исперат со чиста вода или во машина за алишта.

Вода од сварен грав

Бел грав се вари во вода без сол. Во оладената вода во која се сварил гравот, се потопуваат алиштата кои сакаме да ги испереме. Се перат без сапун. После перењето во оваа вода треба да се исперат со чиста вода или во машина за алишта. На овој начин можат да се отстранат многу флеки од свилени, волнени и памучни материјали.

Водата при готвењето на овие јадења најчесто ја фрламе. Но, отсега имате бесплатни отстранувачи на флеки за вашата облека 🙂

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text