ДОМАШНОТО Е НАЈДОБРО: Направете сируп кој лечи кашлица!

ДОМАШНОТО Е НАЈДОБРО: Направете сируп кој лечи кашлица!

Сезоната на вируси полека почнува, а ако не сакате да бидете „жртва“, најдобро е веднаш да им застанете на пат на „досадните“ бактерии.

Главоболка, температура и кашлица се најчестите симптоми на досадните вируси… но, најдобро ќе биде да започнете да го земате домашниот сируп кој ќе ве спаси.

Еве како да го направите…

Состојки:

  • 200 гр шеќер
  • 300 мл вода
  • 6 ловорови лисја
  • 7 прстофати жалфија
  • 1 лажица бел слез
  • 1 лажица камилица

Начин на подготовка:

  1. Растопете го шеќерот на ниска температура да добие карамел боја.
  2. Додајте вода и мешајте додека шеќерот целосно не се растопи. Додајте ги и останатите состојки и оставете да се вари три минути.
  3. Отстранете го сирупот од ринглата и кога ќе се излади ставете го во стаклена тегла која ќе ја чувате во фрижидер.
  4. Конзумирајте по една лажица неколку пати дневно.

Повеќе вести на Готви.мк:

 

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

singlepost_text