Не е само витаминот Ц – За што се помага лимонот

Не е само витаминот Ц – За што се помага лимонот

Лимонот е плод со многу здравје и витамин Ц, но освен овој витамин по кој е познат, има и мнгоу други позитивни делувања на човекот.Со витаминот Ц помага за здравје и имунитет и секако создавање колаген во телото.

Денес е популарен и во козметиката, за здрава и сјајна кожа и коса.

Помага за брз метаболизам и слабеење.

Помага телото поспоро да старее, се бори со инфекции, го прочистува телото.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус