Велигденски десерт: Чоко лешник јајца

Велигденски десерт: Чоко лешник јајца

Израдувајте ги најмалите, но и целото семејство со овој симпатичен празничен десерт.

Состојки:

 • 200 мл вода
 • 120 гр кристал шеќер
 • 125 гр маргарин
 • 50 гр бело чоколадо
 • 100 гр мелени лешници
 • 200 гр мелени бисквити

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 50 гр бело чоколадо
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Растопете во врела вода шеќер, маргарин и 50 гр бело чоколадо, потоа додајте лешници и бисквити. Соединете ја смесата и изладете. Обликувајте јајца.

   

 2. Оставете да се изладат. Растопете црно и бело чоколадо. Потопете ги колачите во растопено црно чоколадо. Декорирајте по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

https://youtu.be/UgVBJvXb9TY

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка