Women's sports shape

Протеини – Зошто се важни за телото

Протеините се многу важни во исхраната на човекот, а храната богата протеини мора да биде застапена на вашето мени.
Протеините се одговорни за телесните функции, за здрави ткива и мускули.
Имаат 20 аминокиселини, од нив 8 есенцијални за телото.
Секој без разлика на телесната тежина мора да внесува протеини во исхраната.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате