Бисквит колачиња со вкус на кафе

Бисквит колачиња со вкус на кафе

Направете вкусни кекс колачиња со вкус на кафе.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 250 гр. путер
 • 200 гр. шеќер
 • 6 лажици сварено и оладено кафе
 • 2 ванилин шеќер
 • 2 лажици какао
 • 1 лажиче квасец

 

Подготовка:

 1. Се мати путерот кој треба да биде на собна температура, со шеќер и ванилин шеќер.
 2. Се додава сварено и оладено кафе, брашно со квасец и какао.
 3. Се меси смесата со рака и се прават бомбици кои се редат на плех со хартија за печење, па им се става шеќер горе по желба. Стиснете ги малку со раката, за да добиете кекс колаче.
 4. Се печат на загреана рерна на 180 степени 10 минути.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории