OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Брза пита на босански начин – ова е тајната за тестото да ви биде крцкаво

Направете брза пита со тиквици, вистинско пролетно уживање за вас и вашето семејство.

Состојки:

 • 1 тиквица
 • ½ кисело млеко
 • 3 лажици бело брашно
 • 3 лажици кукурузно брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • сол

 

 

Подготовка:

 1. Тиквиците се лупат и се сечат на ситни коцки, па се посолуваат и се става крпа на нив.
 2. Се матат јајца во друг сад со киселото млеко и се додаваат брашната и прашокот за пециво и маслото.
 3. Смесата добро се меша и се става во тепсија, која претходно сте ја загреале, за тестото да ви е покрцкаво.
 4. Се пече на 200 степени околу 30 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?