Неодолива напивка: Пинк лате

Неодолива напивка: Пинк лате

Иако изгледа како кафе, главната состојка не е кофеин, туку цвекло во прав, заради што оваа напивка има неодолива боја.

Состојки:

  • 250 мл кокосово млеко
  • 1 лажичка цвекло во прав
  • 1/2 лажичка екстракт од ванила
  • 1/2 лажичка цимет во прав
  • малку мед

Начин на подготовка:

  1. Цвеклото, циметот и екстрактот од ванила ставете ги во шолја. Млекото загрејте го, да биде топло, но да не зоврие.

     

  2. Со помош на жица или блендер измиксајте млеко за да добиете пена и потоа ставете во шолја. Уште еднаш сите состојки измешајте ги и на крај додајте мед.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате