Tag: gotvi.mk

Посно и веге, Препораки

Полнет сладок компир (ВИДЕО рецепт)

Полнет компир – звучи многу вкусно. А, во овaa одличнa веган варијантa е уште повкусeн и навистина изглеda одлично кога ќе гo сервирате. Еве го рецептот на dm за веган патат кој е изработен во соработка со познатиот готвач од Србија, Филип Ќириќ: На здравје! Во маркетите на dm се […]

Посно и веге, Препораки

Како препознавате дали некој производ е навистина органски и зошто е тоа важно?

Како препознавате дали некој производ е навистина органски и зошто е тоа важно? Тековната здравствена состојба предизвикана од пандемијата на корона вирусот нè насочи кон нашата исконска поврзаност со природата и ги актуализираше проблемите во врска со животната средина и зачувувањето на екосистемите. Враќајќи се на сопствените приоритети и здравје, […]

Посно и веге, Препораки

Моите здрави навики започнуваат во кујната – со dmBio!

Во изминатиов период размислувавме за здравјето повеќе од кога било, но и за нашата врска со природата. Многумина од нас ја искористија можноста да се вратат на сопствените приоритети, a еден таков е и грижата за своето здравје преку исхраната. Нашата врска со природата најмногу се рефлектира преку органска храна […]

Главни јадења, Посно и веге, Препораки

Вегански Mac & Cheese

Одличен рецепт на dm маркети со кој ќе приготвите вкусна веганска варијанта на популарниот „Mac & Cheese“. Еве го рецептот: На здравје! Во маркетите на dm се достапни повеќе од 500 производи од сегментот на органска храна. Целата понуда во сегментот на органска исхрана е достапна ТУКА

Видео, Посно и веге, Препораки

Откријте ги сардините, мали риби што треба да се јадат наголемо

Ева сардините се вистински благодет од морските длабочини на Јадранот, богати со протеини, омега-3 масни киселини, а истовремено не содржат конзерванси и адитиви. Сината риба е една од намирниците кои содржат најлесно достапни незаситени масни киселини, познати како омега-3, кои помагаат во заштита на нашиот кардиоваскуларен систем, ги намалуваат високите […]

Препораки

Vegeta – најпродаваниот дехидриран додаток во јадења во Европа

Пристигна и официјалната потврда од панелот за трговија на Nielsen*: Vegeta е најпродаваниот дехидриран додаток во јадења во Европа! Повеќе од шест децении, колку што постои, Vegeta ги зачини и инспирираше многу јадења, па така ги освои срцата во најразлични делови на светот, претежно во Европа. Скенирањето на трговскиот панел […]

Главни јадења, Деликатеси, Препораки

ПОПУЛАРНИ ТИПОВИ НА ПАСТА: ТОП 10 најпопуларни тестенини во светот

Тестенините се омилена храна на многу луѓе низ целиот свет. Се смета дека тие се еден од главните извори на енергија за човековото тело. Исто така, многумина ги вбројуваат и меѓу највкусните јадења кои што редовно ги консумираат. Постојат многу популарни видови на тестенини што се консумираат и во посебни […]

Препораки

НАГРАДНА ИГРА: 100% едноставна – 100% оригинална

Некогаш мала тајна, а денес голема помош во кујната. Веќе 60 години заедно со Vegeta создаваме, уживаме и споделуваме со оние кои ги сакаме. Vegeta таквата верност ја наградува со вкусни јадења кои успеваат секој пат, но и со вредни награди. Споделете го вашиот омилен рецепт и учествувајте во наградната […]

Препораки

100% природни зачини со слатка арома и сушени на чад од дабово дрво

„Драга Европо, запознај ги пиперките!“, рекоа шпанските морепловци кои за првпат ги донесоа пиперките од Јужна и Централна Америка во 15 век. Останатото е историја. За прстофат возбуда, со прекрасна црвеникава боја и уште попрепознатлива арома, слатката пиперка набрзо го покори деликатесниот свет на домашни јадења, предводени од специјалитетите од […]

dm drogerie markt крем чорба со куркума и кари
Видео, Главни јадења, Деликатеси, Посно и веге, Предјадења

Вкусна крем чорба со куркума и кари (Видео рецепт)

Кремасто кари, прекрасен басамати ориз, крцкаво зготвени индиски ореви – нашата веганска крем чорба со куркума и кари ќе Ви пружи неверојатно уживање во Вашиот оброк. Еве што ви е потребно: Koристени dmBio производи: dmBio индиски ореви, 150 г dmBio сок од лимон, 200 мл dmBio доматен сос, 200 г […]