Tag: ќефир

Главни јадења

Пилешко во сос од кефир и куркума – ремек дело

Толку сочно пилешко не сте пробале… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Главни јадења

Пита со месо и кефир

За следниот ручек направете вкусна пита со месо и кефир. Добар апетит! Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Повеќе рецепти за десерти тука Топ 5 рецепти за пролетни […]

Препораки

Моќен лек од мед и кефир – Најздравите намирници на светот

Направете си моќен лек дома. Ви требаат 1 лажица брашно од хељда, 180 милилитри кефир и мед. Се прелива лажицата брашно со 180 милилитри кефир и се меша. Се прави сето тоа навечер и се става во ладилник. Се пие за појадок на празен стомак, со мед. Правете го ова […]

Препораки

Лек со кефир и ленено семе – Се зема три недели и го препородува телото

Направете си лек со ленено семе и јогурт. Првата недела земајте 1 лажица ленено семе со 100 милилитри кефир наутро. 2 недела земајте 2 лажици ленено семе мелнесо со 100 мл. кефир. 3 недела 3 лажици со 150 мл. кефир. Лененото семе ги елиминира сите токсини, намалува ниво на холестерол […]

Повеќе

Освежувачка летна напивка со кефир и краставица

Вистински борец против врелите денови… Уживајте! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални […]

Препораки

За холестерол и триглицериди: Моќен лек кој се прави дома

Со проблемот со дебелеењето, обично доаѓа и холестелорот, а од холестеролот и триглицеридите, ќе се решите со помош на ленено семе. Ставете едно лажиче во шолја кефир и вака почнете го денот. Има и многу витамини и минерали и влакна, супер е за цревата и за метаболизмот, за празнење и […]

Препораки

Лененото семе во комбинација со ова е лек за се – плус за три недели ќе ве стопи

Лененото семе е особено здраво и корисно и се повеќе се употребува, а во комбинација со јогурт или кефир има уште поголемо дејство. Помага да се исчисти дебелото црево, да се согоруваат масти, да имате добро варење на храната и да слабеете. Ги елиминираат и токсините. Наместо појадок три недели […]

Препораки

Јадете буквално се, а топите килограми – рецепт за слабеење и „Добро утро”

Ако сакате брзо и лесно да ослабете, без при тоа да се мачите со строги диети и да си го одземате задоволството да јадете од вашите омилени оброци, ова е спасот за вас.Испијте го ова наутро, па потоа јадете нормално. Правете го ова еден месец за резултати.     Прочитај […]

Tips & Tricks

ТАЈНАТА НА ФИТ ЛИНИЈАТА: Овие 3 намирници треба да ги јадете секој ден

Според зборовите на нутриционистите, овие три намирници би требало да ги воведете во својата секојдневна исхрана како би биле што поздрави, а тие ќе ви помогнат и во одржувањето на линијата. Овесна каша Било да ја правите со млеко или вода, таа е евтина, а покрај тоа можете да ја […]

Препораки

ПРОБАЈТЕ НЕ Е СКАПО: Руски лек за детоксикација

Русите кои се познати како здрави и силни луѓе, користат моќен лек за детоксикација на телото. Може да го пробате дома овој еликсир на младоста, не е скап воопшто.Се што ви треба се кефир и брашно. Лажица брашно прелијте ја со 180 мл кефир, и засладете ја со мед. Ставете […]