Tag: јајце

Видео, Главни јадења

Искористете го стариот леб: Корпички кои се прават за 2 минути (Видео)

За подготовка на ова јадење можете да користите намирници кои веќе ги имате во својот фрижидер. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бригита“: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт […]

Tips & Tricks

Со овие чекори најлесно ќе одвоите жолчка од белка – нема нервози

Вака најлесно да оделите жолчки од белки од јајцето, без нервози и лушпи. Се користат свежи јајца, се кршат по средината, на средината треба да се направи цврста пукнатина.Благо се удира јајцето на не премногу остра ивица. Ако планирате да правите снег од белки, бидете сигурно дека не се помешале […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе исчистите дамка од јајце – ви треба малку време и нема нервози

Ако направивте дамка од јајца не се грижете и нервирајте, лесно се вади. Најдобро од ткаенините ќе ја исчистите така што ќе ја измиете ткаенината во ладна, а не топла вода. Ако е  на тепих ставете ¾ вода со ¼ алкохол и истријте. Повеќе на Готви.мк: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете […]

Tips & Tricks

Ако ви пукнало јајце во фрижидерот не го фрлајте – искористете го вака

Ако некое од јајцата во фрижидер ви испукало, не го фрлајте. Може да го сварите со трик. Имено, напукнатите јајца замотајте ги во фолија, па ставете ги во вода. Вака ќе се сварат убаво и ништо нема да истече. Се надеваме дека успеваме да ви помогнеме со нашите трикови. Повеќе […]

Предјадења

Јајце во кришки леб – појадок за 5 минути

Направете си супер појадок кој мами и со вкусот и со изгледот. Повеќе рецепти на Готви.мк: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во […]

Видео, Главни јадења

Како да испечете јајце на облак: Од сега јајцата ќе ги подготвувате само вака (Видео)

Често се прашувате што да подготвите за доручек. Јајца? Да, тоа веројатно секогаш прво ви паѓа на памет, но како? Кајгана или јајце на око? Еве како да подготвите јајца на многу необичен начин – на облак. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: […]

Tips & Tricks

Со топлото време излегоа лебарките: Ставете го ова во ќошевите дома и сите ќе ги снема

Лебарките се голем проблем и во становите и во куќите, а со оглед на тоа што сега е потопло, а како доаѓа летото така се повеќе ќе растат темепратурите, нив ќе ги има во се поголем број. Особено зградите се на удар и има наезда на лебарки, бидејќи ако има […]

Tips & Tricks

Забележавте дека јајцата биле скршени – не ги фрлајте, има лесен трик

Ако откако сте купиле јајца сте забележале дека некое е пукнато, не мора да го фрлате, туку пости трик да го спасите и да го зготвите.Ставете го во алуминиумска фолија, па чувајте го така во ладилникот. На овој  начин нема да се расипе. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички […]

Предјадења

Стапчиња за 20 минути: За појадок, омилената серија или друштво

Вкусни солени стапчиња кога сакате нешто вкусно набрзина. Супер се за појадок или вечера, за мезе, за омилената серија или натпревар.Ова е рецептот:     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен Солена торта со палачинки Топли пирошки со сирење Мини проја со фета […]

Tips & Tricks

Ќе ве изненади: Јајцето може да се искористи за решавање на еден проблем

Иако ова можеби не сте го знаеле, јајцето дома може да се искористи за еден голем проблем. Ако сакате да отстраните некоја масна дамка, изматете едно јајце, натопете пешкир или крпа со него и тријте околу минута. Потоа исперете убаво со вода и дамката ќе исчезне. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ги […]