Tag: јајце

Главни јадења

Крцкаво совршенство: Јајце на око и сланина со тајна состојка

Направете доручек на овој начин и уживајте во вкусните залаци… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – […]

Tips & Tricks

Изедете три јајца дневно и телото ќе ви биде благодарно! Еве што ќе ви се случи

Познато е дека јајцата се корисни за правилно функционирање на организмот.Јајцата се вреден извор на корисни материи потребни за здраво работење на телото. Едно варено јајце содржи витамини А, Б6, Б6, Б12, Д, Е и К, потоа фосфор, селен, калциум, цинк, фолна киселина. Значи, во само 72 калории има куп […]

Предјадења

Мафини со јајце на око – Солени колачиња за Добро утро

Супер мафини со јајце на око, прекрасно и лесно. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна […]

Tips & Tricks

Вака ќе проверите дали јајцето е свежо и здраво – Има еден трик

Вака најлесно ќе испитате дали јајцето е свежо и здраво или не. Ако е свежо ќе потоне во чаша со вода, а ако е расипано и старо, ќе се појави на површина. Следен пат кога ќе се мислите дали се јајцата со рок и здрави, направете го овој мал тест […]

Tips & Tricks, Видео

Корпички од јајца: Совршен Велигденски доручек (Видео)

Погледнете во видеото уште еден од начините да си поиграте и да направите украс на кој ќе се радувате. За овој супер едноставен и економичен украс, потребно ви е само варено јајце. По желба, можете дополнително да го декорирате со листови магдонос, морков… Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО […]

Повеќе

Првото велигденско јајце има посебна моќ – Се вика Господово јајце

Велигден е голем празник кој сите го поминуваат со семејството. На Велики Четврток се вапцаат јајца, а првото има посебно значење и моќ и секогаш се фарба црвено. Според обичајот најпрвин се вапцувале три јајца, а потоа и другите. Се верува дека првото јајце било наменето на Господ и се […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Најубава велигденска трпеза – Направете зајче од јајца во два потега

Направете си супер декорација за велигден, велигденско зајче од сварено јајце. Сварете јајца и излупете ги, па од секое исечете мал дел како на видеото. Пресечете го и направете уши, па со бибер направете му очиња.Лесно е и брзо, ова е деталната постапка.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Вака најлесно се вадат дамки од јајце – нема нервози и мака

Ако направивте дамки со јајце, лесно ќе ги тргнете со еден трик. Треба да користите ладна, а не врела вода ако станува збор за ткаенина. Ако е на тепих ви требаат мешавина од ¾ вода и ¼ алкохол. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]

Видео, Десерти

Видео: Направи дупче на јајцето – излезе десерт кој воодушеви милиони

Кулинарството е уметност, а ова видео го докажува тоа.Вака се пече колач и тоа во јајце. Се прави дупче на јајце, се вади внатрешноста, па се ставаат јајцата во вода. Се става фолија во калапи, се мие јајцето со масло внатре, се меша внатрешноста на јајцето со миксер и се […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Вака најлесно ќе излупите јајце – нема мака и нервози

Одвојувањето на лушпите од варените јајца некогаш е тежок и долг процес. Се става јајцето во шерпа со вода, се чека да зоврие, па се намалува температурата и се вари јајцето уште 10 минути. Се вади јајцето и десет секунди се држи во ладна вода под млаз. Потоа се удира […]