Tag: јајце

Tips & Tricks

Еве како да подготвите совршено јајце на око

Еве како да подготвите совршено јајце на око со помош на хартија за печење! На дно на тава ставете парче хартија за печење и вклучете го шпоретот на средна температура. Во тавата ставете парче путер или маслиново масло, па скршете јајце. Прекријте ја тавата со капак и почекајте да се […]

Главни јадења

Јајца со сланина – брз и вкусен оброк

Брз и вкусен оброк… Добар апетит! ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Главни јадења

Омлет од едно јајце

Уживајте во едноставен оброк. Повеќе вести на Готви.мк Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви ВИДЕО: Еве како да направите […]

Повеќе

Првото црвено јајце се чува цела година – Што се прави со старото јајце чувар на куќата?

Велигденските јајца се фарбаат на Велики четврток, а првото има голема моќ. Првото јајце за Велигден кое се фарба во мугрите е чувар на секој дом.Новото јајце го заменува чуварот на куќата, првото црвено јајце кое цела година стоело дома, а старото се фрла во река. Според народните верувања и […]

Десерти

Наједноставниот колач од детството: Матено јајце

Едноставен рецепт кој ќе ве врати во детството… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Tips & Tricks

Трик за најдобро јајце на око: Веќе никогаш нема да ви се залепи

Совршено јајце на око со помош на хартија за печење! На дно на тава ставете парче хартија за печење и вклучете го шпоретот на средна температура. Во тавата ставете парче путер или маслиново масло, па скршете јајце. Прекријте ја тавата со капак и почекајте да се испржи. Потоа едноставно префрлете […]

Tips & Tricks

Дамките од чоколадо се чистат лесно – Има мал трик

Дамките од чоколадо брзо и лесно можат да се тргнат од облеката, без нервози, ако ставите пола со пола глицерин и јајце. Премачкајте ја дамката и по половина час, изгребете и исперете.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО […]

Препораки

За болки во колената – Ви требаат само жолчки од јајце

За да немате болки во колената, постои лесен и брз лек со јајца од кујната. Ви требаат жолчка од јајце, две лажички сол и завој.Се мати жолчката убаво со сол и се меша, се потопува газа и се става на коленото со болки. Се става горе завој, по можност еластичен […]