Tag: јачина

Повеќе

Сеизмолози: По силните земјотрес во Италија, може да се стресат Македонија и регионот

Силните земјотреси што  ја погодија централна Италија може да значат создавање нов расед или се отвора некој за кој досега помалку се знаело. Тоа, секако, е поврзано и со регионот и може да има влијание и во сеизмичката активност во Македонија, оценија вчера сеизмолозите од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет […]

Повеќе

Позната јачината на земјотресот во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во источниот дел на Скопското епицентрално подрачје.Овој земјотрес се случи во 11 часот и 39 минути, со Рихтерова […]

Повеќе

Ноќеска нов земјотрес почувствуван во Македонија (ФОТО)

На 09.10.2016 година во 23 часот беше почуствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,4 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 58 километри источно од Скопје (кај Карбинци, Штип) на длабочина од 2 километри. Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје ВИДЕО: Како […]

Повеќе

После вчерашниот земјотрес мирна ноќ во Скопје – Дали се смири тлото?

Нов земјотрес со епицентар во Скопје вчера ги потресе граѓаните. Скопјани имаа мирен период по серијата земјотреси кои ги вознемирија и ги извадија од домовите. По силниот земјотрес на 11 септември, кој се случи во 15 часот и 10 минути, со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, што е најсилен […]

Повеќе

ФОТО: Се тресеше Скопје – Нов послаб земјотрес почувствуван во Македонија

Денешниот земјотрес кој беше почуствуван во Скопје бил со интензитет од 2,7 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 4 километри југоисточно од Скопје, на длабочина од 5 километри. Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот земјотрес во ТЦ Капитол […]

Повеќе

Трет земјотрес денеска почувствуван во Македонија – Еве ги деталите

Трет земјотрес денес во 19:57 часот почувствуван во Македонија. Земјотресот бил со интензитет од 2,7 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 10 километри од Карбинци (кај Штип), на длабочина од 5 километри. Денеска во 15,57 часот беше регистриран земјотрес во со јачина од 2,4 степени, а во 13,20 часот беше […]

Повеќе

Земјотресот во Скопје со јачина од 2,4 степени (ФОТО)

Денешниот земјотрес кој беше почуствуван во Скопје бил со интензитет од 2,4 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 6 километри источно од Скопје, на длабочина од 1 километар. Денес ова е втор земјотрес кој се случи во Скопје. Попладнево во 13:20 часот во главниот град и околината беше почувствуван земјотрес […]

Повеќе

ФОТО: Земјотреси во Скопје: Еве што регистрираше Earthquaketrack.com

Скопје денес беше погодено од повеќе земјотреси. Се јавува за материјални штети, а дел од граѓаните сеуште во паника не се враќаат во своите домови и седат на отворено. Еве што регистрираше earthquaketrack.com: Денес до овој момент во светот биле регистрирани вкупно 84 појаки земјотреси 637 појаки земјотреси се регистрирани во […]