Tag: јагода

Десерти

Здраво смути за добро утро

Неодоливо и здраво смути за добро утро. Уживајте! Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно […]

Десерти

Мафини со јагода и банана

Направете вкусни мафини со јагода и банана. Уживајте! Поврзани вести на Готви.мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks

Исчистете ги јагодите брзо и лесно без нервози

Има супер трикови кои многу ни користат во кујната, а ова е еден од нив и се однесува на едно од најубавите овошја на летото, јагодата. Земете цевка за сок и со неа од дното одете кон средината на јагодата, па зелениот лист на врвот сам ќе падне без да […]

Десерти

Торта јагода-ванила – Фантастичен вкус и арома

Направете вкусна торта со јагоди. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече      

Препораки

Ги фрламе а се поздрави од јагодите: Чај за сите болести за кој не сме знаеле

Сите ги фрламе листовите од јагодите и се насладуваме само со плодот, а не знаеме колку се здрави и каква грешка правиме.Имено, тие имаат повеќе витамин Ц, отколку во самиот плод на јагодата. Од нив може да си направите чај кој го чува нервниот систем, помага против стрес и нервоза, […]

Видео, Десерти

Пробајте овошна супа – подобро од секоја овошна салата

освежувачко, летно, вкусно, идеално за горештините, и секако здраво и полно витамини. Направете си супа од овошје, еве и како: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Лето на Крф: Гиро од 2,5, лежалки од 8 до 20 Евра – Еве ги цените Одите на одмор во Грција? Еве ги цените на овошјето и […]

Повеќе

ФОТО: Гризнал домат и се шокирал од она што го нашол внатре – нема да верувате

Љубител на домати од Кина, бил шокиран кога минатата недела го загризал својот домат и внатре нашол нешто што изгледа како јагода.   24- годишниот студент вели дека доматот го купил од локалниот супермаркет. Имал нормален вкус, но кога го загризал, сфатил дека во него нема семки. Освен тоа , […]

Десерти, Препораки

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Верувајте никој не може да им одолее. Десерт с вкус кој никогаш нема да го заборавите. А, одлични се за сервирање бидејќи имаат интересна боја и многу добро изгледаат. Прочитајте го рецептот на Билјана. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки Рецепт за палачинки кои […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Не фрлајте храна – Животот и патот на една јагода

Следи го патот на една јагода од нива до фрижидер за да можеме да разбереме колку многу е потребно за да стигне свежата храна на нашата трпеза. Дали знаете дека во светот се фрла многу храна? Со тоа се троши вода, гориво, пари и многу, многу љубов. Како се однесуваме ние […]

Десерти

Супер брзи овошни тортиљи

Многу пати сме пишувале дека понекогаш најголемата кулинарска уметност се состои во практичноста и добрата идеја. За денешен десерт ви ја продлагаме неодоливата тортиља со јагода и банана. Сè што ви треба се неколку готови тортиљи, неколку јагоди, една банана, чоколаден крем и прелив. По избор можете да додадете и мелени […]