Tag: ѓумбир

Десерти

Џем од смокви и ѓумбир

Сочувајте го ова вкусно овошје за зимската сезона. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Повеќе

За здрав живот: Напивка од морков и јаболко

Брзо и лесно подгответе напивка која е здрава и вкусна! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Повеќе

Рецепт кој ќе ве спаси од проблемот со надуеност

Решете се од надуеноста со овој едноставен рецепт. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]

Повеќе

Одлична комбинација: Сок од ѓумбир и лимон

Одлична комбинација – здрава напивка… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Препораки

Напиток со ѓумбир полн витамин Ц

Направете моќен сок од ѓумбир, за здравје и имунитет. Се цеди овошјето, се става вода и рендан ѓумбир и се пие. Прочитај и: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: […]

Препораки

Здравје во чаша: Смути со ѓумбир, лимон и јаболко

Направете супер вкусно смути полно витамини, со лимони и јаболки.   Се лупи и сече јаболката и лимонот, се ставаат во блендер со рендан ѓумбир и сите други состојки, се става во чаши и се пие. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со […]

Повеќе

Напивка од ѓумбир и куркума: Витаминска бомба која го зајакнува имунитетот

Коренот ѓумбир е богат со витамини и минерали, а куркумата исто така има позитивно влијание на здравјето. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја […]

Повеќе

Бидете силни и здрави во текот на целата година со помош на овие 6 намирници (Рецепт)

Ви донесуваме одличен рецепт за зајакнување на имунитетот! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Препораки

Зачин кој помага за дијабетес подобро од апче

Ако и вие мака мачите со дијабетот треба да користите моќна билка. Главните симптоми на дијабетес од типот 2 се мокрење често, постојана жед, намалување на апетит и тежина, а сето ова го решава ѓумбирот.Истражување покажало дека дијабетичарите кои земале лажиче ѓумбир секој ден осум седмици ги намалиле негативните симптоми […]

Повеќе

Чајот од ѓумбир е лек – еве како да го направите

Чајот од ѓумбир е посебно корисен за вашето здравје: го зајакнува имунитетот, го забрзува опоравувањето после болест, ги ублажува стомачните тегоби, има позитивно влијание на нервниот систем, ја стимулира работата на цревата, ја стимулира циркулацијата. За да направите вкусен чај од ѓумбир потребни ви се: 2-3 см свеж ѓумбир, 1 […]