Tag: ѓул

Видео, Главни јадења, Предјадења

Традиционала турска ѓул пита (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Турските специјалитети се омилени ширум светот, а оваа пита, откако еднаш ќе ја подготвите, ќе посакате што почесто да ја правите. Декоративното и вкусно солено предјадење е совршено за секоја трпеза… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Десерти, Препораки

Роза баклава по најдобар рецепт

Дрита Хаџихамза ни испраќа рецепт за неодоливата Рози или Ѓул баклава, а која ја приготвила за време на празнувањето на Рамазан Бајрам. Таа ни го открива рецептот: Водата и шеќерот се мешаат, се вари шербетот и се додава сокот од лимон, а откако ќе се згусне се отстранува од топлина. […]