Tag: шумско

Повеќе

Смути полно шумско овошје

Направете вкусно смути со шумско овошје. Се става се во блендер и се пие. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата […]

Повеќе

Смути со шумско овошје – Ќе ве расони и наполни здравје и енергија

Смути со шумско овошје.     Се става сево блендер и се пие. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на тело Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски […]

Предјадења

Шумско смути – Здравје во чаша

Направете вкусно смути со шумско овошје. Се става сево блендер и се пие. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок […]

Предјадења

Шумско смути за старт на денот – здравје во чаша

Направете вкусно смути за старт на денот или уживање.     Се става се во блендер и се пие. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и […]

Tips & Tricks

Вака шумското овошје нема да скапе брзо – крие цела ризница здравје

Шумското овошје е исклучително вкусно и здраво, а ако не се чува на правилен начин многу лесно се скапува и расипува. За да го чувате правилно треба да ги фрлите сите скапани делови и плодови. Тргнете ги и стеблата ако фатиле мувла. Ако ги тргнете добрите зрна од оние кои […]

Препораки

За срцето, стомакот и мозокот – Шумско овошје полно витамини

Капините се плодови кои имаат многу витамини во себе. Полни се со витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6, како и витамин Ц. Содржат фолна киселина, како и витамини Е и К. Богати се и со аминокиселини и фосфор, калиум, цинк, железо и магнезиум. Помагаат за правилна работа на срцето и […]

Десерти

Сутлијаш со шумско овошје

Ако уживате во јадењето на сутлијаш, овој рецепт е одличен за вас: За побогат вкус во текот на варењето можете да додадете и рендана кора од лимон. Предлогот за сервирање на Ана: на дното ставете марципан и кандирано овошје по желба. Врз тоа, ставете го сутлијашот, а најодозгора по една капина, […]

Tips & Tricks, Посно и веге, Ресторани

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Подгответе освежително смути од шумски плодови. Еве ги состојките кои ви се потребни: Јагоди Малини Боровинки Капини За шмек, можете да додадете и малку ананас или свежо нане. Балансот на состојките го правите самите по сопствен вкус. Ставете ги состојките во блендер и за неколку секунди ќе добиете брз и […]