Tag: штетно

Препораки

Најголема грешка за појадок – Никогаш не го јадете ова на празен стомак

Постојат намирници кои не треба да се јадат за појадок бидејќи го надразнуваат желудникот. Пецивата со лиснато тесто се први на листата.Тие имаат голема количина квасец, а тој предизвикува гасови и надуеност. Затоа, лиснатото тесто не го јадете на празен стомак.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: […]

Препораки

Никако не користете масло во кое веќе сте пржеле – Штетно е за телото

Многу домаќинки што поради замастените тави, што поради економија водомот, користат неколку апти веќе користено масло. Сепак, ова е огромна грешка. Освен што се менува вкусот, оваа пракса е штетна бидејќи истражувањата покажале дека со ова масло се предизвикува и рак на желудник. Американски истражувања покажале дека најдобро е еднаш […]

Tips & Tricks

Содата е агресивно средство – никако не го чистете ова со неа

Содата е многу агресивно средство па затоа со неа не смеат да се чистат одредени површини. Тука е стаклото кое никако не смее да се чисти со сода, зошто може да ги оштети стаклените површини. Тука е и се од алуминиум, како и керамичките плочи на шпоретот. Не чистете мермер […]

Препораки

На сите ни почнува денот со шолја кафе – Дали е штетно наутро?

Сите сакаме шолја топло кафе кога се будиме, а прашањето е колку е здраво да се пие на празен желудник. Кофеинот има голем ефект како стимулант, помага за борба со мигрената, но ако се внесе премногу има и негативни појави, како мачнини, проблеми со стомакот и такихардии. Кофеинот го вознемирува […]

Препораки

Дали е штетен белиот слој на чоколадото?

Чоколадото е омилена намирница на речиси секој од нас, сите сакаме понекогаш да уживаме во убавиот вкус, дури и да сме на диета. Главното прашање околу чоколадото е дали белиот слој кој се создава е штетен. Имено, ако чоколадото е на не премногу ладно или топло место, се создава бел […]

Препораки

Ова никако не го јадете на празен стомак наутро – создава гасови и надуеност

Постојат намирници кои не треба да ги јадеме на празен желудник кога ќе отвориме очи, бидејќи штетно делуваат на нас иако намалуваат глад. Тука спаѓаат рафинирани шеќери, теста со квасец кои го иритираат желудникот и создаваат надуеност. Избегнувајте и цитрусно овошје, сокови, како и сиров зеленчук. Избегнете и газирано. Повеќе […]

Препораки

Ова е најдоброто време да се пие кафе – тогаш не му штети на телото

Одамна се водат полемики за тоа колку е кафето здраво, дали треба да се пие и која е препорачаната дневна доза. Кофеинот го намалува ризикот од срцеви болести, дијабетес од типот 2 и срцев удар, а германските научници откриле дека ги штити и артериите, како и дека помага за намалување […]

Препораки

Сите јадеме шопска а не го знаеме ова: Комбинацијата домат-краставица е штетна

Сите обожаваме да јадеме шопска, заедно краставица и домат, но иако имаат супер вкус, сепак треба и други нешта да се земат во предвид. Комбинирањето намирници за кои телото различно реагира и во различно време ги вари, е штетно, а такви се краставицата и доматите. Кога ќе стигнат заедно до […]

Препораки

Долгогодишни пушачи ги оставиле цигарите со ова – напивка која се бори со никотинот

Ако сте и вие страстен љубител на цигари и не можете да се откажете од навиката иако знаете колку ештетна и лоша, се што ви треба е чај од една моќна билка која ја убива желбата за никотин. Се работи за моќната валеријана која се користи и за важни проблеми […]

Препораки

Истражувањата покажаа: Дали алкохолот е поштетен за мажите или жените

Германските научници откриле дека алкохолот за кој е познато дека лошо влијае, ако си пие прекумерно, поштетен е за понежниот пол. Според истражувањата направени на 4.700 испитаници на возраст од 18 до 64 години, се покажало дека ризикот за смртност и тешки заболувања е поголем кај жените за 46 проценти. […]