Tag: шпорет

Препораки

Ја чувате кујнската крпа на рачката од шпоретот – Огромна грешка, си штетите на здравјето

Најчесто многу луѓе имаат навика да ја држат крпата за садови во кујната на едно место – рачката од рерната. Ова е многу погрешно поради едноставна причина: Имено, рачката е едно од највалканите нешта со многу бактерии. Има бактерии кои колку и да чистиме се тука и не се гледаат […]

Tips & Tricks

Без оштетувања: Исчистете ја рамната стаклена плоча на шпоретот во само 6 чекори

Чувствителната стаклена површина е склона кон гребење, посебно ако користите абразивни крпи и силни средства за чистење.Затоа ви откриваме едноставен и брз начин како да исчистите шпорет со рамна површина: 1. Наполнете чинија со топла вода, ставете детергент – направете пена. 2. По шпоретот посипете сода бикарбона. 3. Натопете ја […]

Tips & Tricks

Замастениот шпорет ќе блеска – Решение за маката на домаќинките

Ако и вие мака мачите со маснотии и дамки на шпоретот, тогаш ви требаат само три ситници и малку време, а тоа се  памучна крпа, алкохол и четка. Се нанесува алкохол на крпата, се поминува на шпоретот, а ако е многу замастен, ставете алкохол на дамките и изрибајте со стара четка […]

Tips & Tricks

Отстранете ги масните дамки од шпоретот многу едноставно и тоа за само 2 минути

Исчистете ги масните дамки без користење штетни хемикалии! Потребни ви се: алкохол, памучна крпа и четка за заби. Наместо алкохол можете да користите и оцет кој е исто така ефикасен. Само нанесете алкохол или оцет на памучна крпа и потоа избришете го шпоретот или што и да чистите. Оставете малку […]

Tips & Tricks, Видео

Измешал сода бикарбона, оцет и вода: Генијален трик кој му го олеснил животот (Видео)

Од само три состојки направете совршен препарат за чистење на рерна. Со помош на ова средство шпоретот ќе биде како нов, и тоа без мака. Потребни ви се само вода, сода бикарбона и малку оцет. Измешајте ги состојките како што е прикажано во видеото и исчистете ја рерната, веднаш ќе […]

Tips & Tricks

На домаќинките им се крева коса од замастениот шпорет – исчистете го брзо

Ако и вам ви се крева коса кога ќе има маснотии и дамки на шпоретот, тогаш ви требаат само три ситници и малку време. Ви треба памучна крпа, алкохол и четка. Се нанесува алкохол на крпата, се поминува на шпоретот, а ако е многу замастен, ставете алкохол на дамките и […]

Tips & Tricks

Се повеќе луѓе ставаат ластиче на копчето на шпоретот – изгледа чудно ама има добра причина

Колку пати сте излегле од дома, сте отишле на работа или гости, или сте тргнале на пат, а прашањето дали ја исклучив пеглата, болјерот или шпоретот ви се вртеле во главата? Професорот Мајкл Соломон, автор на книгата Како да се најдат изгубени нешта, има решение за секоја мака. Тој вели, […]

Tips & Tricks

Само една капка од ова домашно средство како од шега ги чисти маснотиите и дамките од шпоретот

Ако не знаете како да излезете на крај со наслагите нечистотии и дамките на шпоретот постои едноставно и практично решение. Ова средство навистина чисти подобро од било кое купечко, а притоа не содржи опасни хемикалии ниту ќе ве чини многу пари. Сè што ви е потребно се следните три ситници: […]

Tips & Tricks

Исчистете ги и најзамастените дамки на шпоретот и рерната – евтино и без мака

Направете моќна смеса за чистење на замастената рерна во кујната, од само две состојки кои сите ги имаме дома, а се евтини и корисни. Ви требаа само сода бикарбона и вода. За почеток истружете ги сите крупни дамки по рерната, па два дена ставајте мешавина од сода и вода на […]

Tips & Tricks

Само капнувате и се е чисто – и најзамастените дамки ќе исчезнат од шпоретот со ова

Ако не знаете како да излезете на крај со нечистотиите на шпоретот, маснотијата и сите прљавштини околу ринглите, ова е лекот за вас.Ова средство е подобро од било кое од продавница, а нема хемикалии. Ви требаат ситници кои дома сите ги имаме: памучна крпа, стара четка за заби и алкохол. […]