Tag: шолји

Предјадења

Погачи со мерки во шолји – Брз појадок, ќе мириса опојно

Направете вкусни погачи за појадок, ужина или вечера, со кисело млеко во смесата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да […]

Tips & Tricks

Ако немате вага во кујната – вака нема да згрешите со мерките

Ова се мерки ако немате вага, а многу ќе ви помогнат во кујна. 1 шолја има 250 милилитри. ½ шолји = 125 милилитри. ¼ шолја = 62 милилитри 1/3 шолји = 84 милилитри. Вака нема да згрешите со вашите рецепти. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Десерти

Колач без јајца со мерки во шолји

Направете евтин и вкусен колач без јајца. На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза Запечена боранија Кремаста салата од боранија (Видео) […]

Препораки

Мерки во шолји за брашно – Нема никогаш да направите грешка

Ако нешто готвите и мерките се изразени во шолји, еве колку всушност треба да ставите брашно за да не згрешите никогаш. 3 шолји =400 грама. 1 шолја = 130 грама. ½ шолји = 65 грама. ¼ шолји = 32 грама.   Шолјите се од 250 мл. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: […]

Препораки

Пијте по две шолји јогурт на ден – Многу му помагаат на телото

Сите секојдневно пиеме јогурт, без да знаеме колку е корисен освен што е вкусен.Јогуртот е напиток кој настанал пред 4.000 години, а и денес е еден од најбараните и најздравите напитоци, а доволни се две шолји на ден. Две големи шолји му обезбедуваат на телото потребна дневна количина калциум и […]

Tips & Tricks

Точни мерки за брашно и шеќер во прав – Нема веќе грешки во кујна

Ако нешто готвите и мерките се изразени во шолји, ова се точни мерки за брашно и шеќер во прав. 3 шолји =400 грама. 1 шолја = 130 грама. ½ шолји = 65 грама. ¼ шолји = 32 грама. Вака нема да згрешите кога мерките се изразени вака.   Повеќе на […]

Препораки

Зелениот чај е здрав и слабее – Колку шолји се дозволени на ден

Зелениот чај е познат ширум светот како одличен напиток за слабеење, а безбедно е да се пијат до 4 шолји на ден. Супер е за топење сало, концентрација како и за метаболизмот. Пијте го често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од […]

Uncategorized, Повеќе

Вака ќе измерите точно путер – Ова се точни мерки во шолји

Кога има рецепти со мерки во шолји се случува да не знаеме колку да ставиме. Затоа шолјите ги претворивме во грамови за полесна и појасна подготовка.1 шолја путер е 227 грам ¼ шолји путер се 57 грама 1/3 шолји путер се 76 грама ½ шолји путер се 113 грама   […]

Десерти

Колач со мерки во шолји – Супер е по напорните работни денови

Направете брз колач со мерки во шолји. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се прави […]

Предјадења

Брза проја за појадок со мерки во шолји

Направете брза проја со три јајца. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар рецепт […]