Tag: шолја

Повеќе

Мерки во шолја – Вака нема да згрешите при готвењето

Ова се мерки кои ќе ви помогнат ако немате вага. 1 шолја е еднаква на 125 до 150 грама. 1 шолја за вода голема е 200 грама. 1 мала шолја за вода е 100 грама. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Tips & Tricks

Ако немате вага – Мерки со кои никогаш нема да згрешите во кујна

Ова се мерки ако немате вага за во кујна: 1 шолја има 250 милилитри.½ шолји = 125 милилитри. ¼ шолја = 62 милилитри 1/3 шолји = 84 милилитри. Со овие мерки нема да ги згрешите рецептит во кои сте вложите труд, пари и мака.   Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз […]

Повеќе

Нема да згрешите – Точни мерки за шеќер

Ако мерките за шеќер се изразени во шолји, ова се точните мерки. Вака нема да згрешите при готвење: 1 шолја = 200 грама. ¾ шолји = 150 грама. ½ шолји = 100 грама. ¼ шолји = 50 грама. 2 лажици – 25 гама. 1 лажица = 12 грама   Повеќе […]

Препораки

За анемија, подобра циркулација и имунитет – Шолја чај помага за цел список болести

Ако имате проблеми со железото во крвта и со слабокрвност, се што ви треба е моќен и евтин чај кој ќе ви помогне за големиот проблем. Шолја чај од коприва на ден помага за многу проблеми, изобилува со витамини Ц, Б2, А и К, има каротин и пантотенска киселина.Помага да […]

Препораки

Чај против стрес, нервоза и депресија – Заменете го кафето со ова

Чајот од ѓумбир е чај против стрес и многу помага за нервите. Го подобрува расположението и делува дури и за депресија. Заменете го кафето со него. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе […]

Препораки

Некои кафето го пијат со часови – Дали е безбедно ако долго стои во шолја

Кафето е уживање за многумина, и многу од нас не можат да го замислат стартот на денот без него.Сепак, некои го пијат веднаш, некои полека, дури и со часови, а тука се поставува прашањето колку е безбедно кафето кое долго стои во шолја за нашето здравје? Ако е добро затворено […]

Препораки

Наместо со кафе утрото нека ви започне со шолја какао – За срцето, мозокот и живот без стрес

Сите сакаме да се разбудиме со кафе, да се расониме и да уживаме, но има и подобар начин да почне денот, воедно и поздрав. Какаото е супер намирница, здрава, достапна и евтина. Има 300 хемиски соединенија во себе, делува на мозокот, го намалува стресот и расположува. Какаото помага и за […]

Десерти

Повкусно од еурокрем и пудинг: Кремав десерт во шолја

Направете вкусен десерт во шолја. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава […]

Повеќе

Бидете внимателни: Бактерии има во секоја шолја за кафе

Со колегите во канцеларија, веројатно, секојдневно муабетите со кафе или чај, но сигурно не сте ни помислиле колку шолјите од кои пиете можат штетно да влијаат на вашето здравје. Студија на Универзитетот во Аризона покажала дека 20 отсто од шолјите содржат колиформни бактерии, за чие ширење придонесуваат валканите сунѓери за […]

Предјадења

Појадок во шолја кој го освои светот – хранливо, брзо и евтино

Направете смути кое го освои светот.   Се става се во блендер и се пие. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк:Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбициПохован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете […]