Tag: шише

Tips & Tricks

Рерната ќе блесне без рибање – Средствокое вади и тврдокорни дамки од пред години

Рерната е голем проблем за сите домаќинки, зошто замастената површина и тврдокорните дамки тешко се чистат со многу мака и рибање. Сепак, постои и полесен начин да блесне рерната, без триење, рибање и голем труд, а ви треба само сода бикарбона. Емили Мекклемент од САД на својата страница „ Live Renewed” […]

Tips & Tricks

Веднаш престанете со оваа навика, го загрозувате здравјето

Доколку неколку дена по ред користите исто шише за вода во најмала рака е непрепорачливо. Откако ќе ја испиете водата од шишето, најдобро е да го фрлите бидејќи во спротивно постои можност да го загрозите своето здравје. Пластичната амбалажа може да биде легло на бактерии, а еднакво се опасни и […]

Препораки

Внимавајте многу е опасно: Пластичните шишиња за вода користете ги само еднаш

Пластичните шишиња со вода треба да ги користите само еднаш. Ако ги користите повеќе од еднаш бактерии можат да ви го нападнат телото, а се собираат на самото шише. Истражувања во Америка покажале дека деца користеле едно шише и 20 пати. Ако сакате шише за повеќекратна употреба користете стаклено шишенце. […]

Tips & Tricks

Ставете го ова во дворот и инсектите ќе бегаат – нема да видите комарец, мува или оса

Ако сакате за топлото време да се спасите од инсектите, секакви муви, комарци, оси и пчели, ви треба само една мала смеса. Во пластично шише исечено на пола ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер, па два децилитри вода. Исечете и кора од банана па така додадете ја […]

Десерти

Ставете ја смесата за палачинки во шише – омилениот десерт без куп садови во кујна

Одлична идеја која е брза и вкусна, па сите ќе ја сакаат. Ако не сакате многу садови, а сте љубител на палачинки, ова е рецепт за вас. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – […]

Препораки

Хронично сте уморни и ненаспани? Направете ја оваа природна смеса во кујната

Ако сте хронично уморни, ненаспани или заморни, направете смеса во кујната за енергија и виталност. Го забрзува метаболизмот, ја прочистува крвта, ги елиминира вишокот маснотии во телото и помага за имунитет. Ова е природен напиток за чистење на крвта, но следниот третман направете го по пауза од шест месеци. Природните […]

Tips & Tricks

Ова се најотровните шишиња – внимавајте од што пиете

Иако водата од водоводите е ретко питка, денес често пиеме вода од пластични шишиња, дали поради практичност или поради уверението дека е квалитетно, сеедно.На дното од секоја амбалажа побарајте код со бројки на средината, кој говори колку е опасна вашата пластика: 1. PET – тоа се шишиња наменети за една […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Зема шише и овошје – доби нешто неверојатно

Неверојатно вкусно, за разладување и за горештините. Земете шише и овошје, и ставете ги во ладилник. Погледнете што се може да направите летово: Food hacks you cant stop watching! Via – @naileditonline 🙌🏼 A post shared by FASHION VIDEOS (@fashionvideo.s) on Jun 18, 2017 at 10:51pm PDT Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Повеќе

Решена мистеријата – Еве како да одите на одмор, а цвекињата сами да се наводнуваат

Читател на Gotvi.mk ни испрати корисен совет за сите читатели со кој безгрижно ќе ги поминувате викендите и летниот одмор без да се оставате обврска некому редовно да ги полева вашите цвеќиња. Тие ќе бидат континуирано наводнувани, а ќе примаат онолку вода колку што им е неопходно. Тајната се состои […]

Препораки

МНОГУ Е ОПАСНО: Ако ја има оваа ознака на флашираната вода НИКАКО не ја купувајте

На овие ознаки особено треба да внимавате кога купувате флаширана вода: PET/PETE оваа ознака е најчесто користена кај производството на пластика, а наменета е за ЕДНА употреб. Потоа, ако се употребува повеќе пати, станува легло на бактерии. HDP/HDPE тоа е крута пластика која се смета за најздрава. Се препорачува кога […]