Tag: шипка

Препораки

За холестерол и висок притисок – Овој чај е дар од Бога

Чајот од шипка е многу здрав и корисен и помага за големиот проблем со холестеролот. Има многу витамин Ц, има антиоксиданси, прав избор е за снижување висок притисок и холестерол. Помага и за болки во стомакот, а се препорачува и за детоксикација. Пијте го често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за […]

Препораки

Има повеќе витамин Ц од лимонот и портокалот заедно – пијте го често

Чајот од шипка е исклучително здрав и се препорачува да се пие често. Помага со големата количина витамин Ц, има повеќе од лимонот портокалот и пиперката заедно. Супер е за имунитет, за заштита од настинки и грип, за дијареа, билести на дишни патишта и за воспалени на грло. Делува како […]

Препораки

Намалува холестерол, триглицериди и воспаленија – кафето заменете го со ова

Чајот од шипка е исклучително здрав и треба да го пиете често.Го намалува нивото на холестерол, ги намалува и триглицеридите. Го забрзува варењето на храната, а помага и за силен имунитет. Може да намали и воспаленија, а го подобрува и здравјето на црниот дроб. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Чај за желудникот – […]

Препораки

Шипката е исклучително здрава – причини зошто да ја користите

Шипката е многу здрава и корисна и се препорачува да се користи.Има многу витамин Ц, кој со варењето не се намалува. Помага за намалување отрови и радикали, како и против воспаленија. Ги чисти и дишните патишта, помага за грип и настинка. Штити од срцеви болести, како и за подобра циркулација. […]

Препораки

За притисок, холестерол и опуштање на крвните садови – не се трујте со апчиња, лекот е ова

Чајот од шипка е вистинска ризница на витамин Ц, ликопен и антиоксиданс за намалување холестерол и висок крвен притисок. Се препорачува како додаток во лекување артритис, потоа за намалување болки и вкочанетост, за опуштање, за грчеви. Ги елиминира и тегобите во стомак, а добар е и за детоксикација. Пијте го […]

Tips & Tricks

Овој чај ќе ви помогне во борбата против грипот!

Овој чај ќе ви ги ублажи симптомите од настинка и грип. Повеќе вести на Готви.мк: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги […]

Препораки

Есента е период на грип и настинки: Овие црвени зрнца ќе спречат да се разболите

Шипката е многу здрава, па затоа често се консумира преку чаеви. Има големи количини витамин Ц во себе, па така помага да се заштити имунитетот. Штити од настинки, грип и вируси, а има и состојки кои помагаат при состојба на грозница.Чајот од шипка помага за воспаление на бубрезите, за спречување […]

Повеќе, Препораки

Чајот од шипка како лек

Чајот од шипка кој може да се пие топол за да не загрее во зима и ладен за да не разлади во лето, носи бројни придобивки за нашето здравје.Корисен е за пациенти кои имаат проблем со бубрезите, за пациенти на дијализа, како и за намалување на ризикот од срцев и […]