Tag: шеќер

Видео, Десерти

Печен шеќер – одлично се сложува со кафе

Кој сака домашно кафе, знае дека ова е најдобар десерт за комбинација. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Ариева кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве […]

Десерти

Брза и едноставна пита со шеќер

Брз и вкусен десерт… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Видео, Десерти

Печен шеќер: Совршен десерт со домашно кафе

Кој сака домашно кафе, знае дека ова е најдобар десерт за комбинација. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Ариева кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве […]

Десерти

Бомбици со ванила и јаболки – Мали топчиња валкани во шеќер

Направете убави бомбици со јаболки кои се прават со малку состојки, малку труд и за малку пари. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој […]

Десерти

Ролат со сусам и локум: Десерт од три состојки

Брз и едноставен десерт… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Tips & Tricks

Како правилно се чува кафеавиот шеќер?

Кафеавиот шеќер е поздрав од белиот, а има трик како да се чува. Имено, секогаш држете го во ладилник да не се скамени. Ако е скаменет, ставете го со парче јаболко и свеж леб во микро и загрејте. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што […]

Повеќе

Ставете шеќер во доматното пире – Супер трик за деликатеси

Постои супер трик во кујната особено за јадењата со домати, доматно пире или кечап, а тајната е шеќерот. Ставете прстофат шеќер и ќе видите како тој го неутрализира киселиот вкус и дава супер арома. Не претерувајте, доволно е прстофат додека готвите.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица […]

Препораки

Ова овошје има најмногу шеќер во себе

Овие видови овошје имаат многу шеќер во себе. Мангото е на листата како овошје богато со влакна и со витамини, но и со шеќер. Во едно манго има 45 грама шеќер. Исто така, една чинија грозје има 23 грама шеќер. Црешите се исто така овошје со многу шеќер, а на […]

Повеќе

Колку калории има кафето – Колку менува лажиче шеќер и млеко

Кафето често е намирница со која го почнуваме денот. За сите љубители на оваа напивка, откриваме колку калории има во кафето. Црното кафе без млеко има нула калории, секако ако во него нема ни шеќер. Со 2-3 лажички шеќер внесувате околу 30 калории. Ако додадете млеко со поголема масленост калориите […]

Повеќе

Мерки за шеќер, сол и вода – Кога немате вага мора да го знаете ова

Ако немате вага во кујната, важно е да ги знаете овие мерки.  1 лажичка вода има пет грама 1 лажичка сол има 8 грама. 1 лажичка шеќер е 10 грама. Една лажичка шеќер во прав е 5 грама.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]