Tag: Шеф

Повеќе, Ресторани

ФОТО: Еве каде јаде ќебапи шеф Марк Де Јонг

Шеф Марк Де Јонг, кој помеѓу јавноста е попознат како Марк од „Брза кујна“ ужива да шета низ Старата скопска чаршија. Тој ни откри дека при ваквите прошетки задолжително ужива во специјалитетите на традиционалната скопска ќебапчилница „Турист“. Така беше и изминатиов викенд. Ред е да го видиме и како гостин, […]

Забава

(18+ ВИДЕО) Тој готви речиси гол – Перуански Шеф руши рекорди на интернет

Франко Кукс, според дел од светските гастрономски медиуми е најсекси Шеф на планетата. Тој е по потекло од Перу, а поседува и ланец на перуански ресторани во Њу Јорк. Кукс е голем поборник на здравата храна, а на неговото мени може да се најдат многу специјалитети со природни и здрави […]

Повеќе, Препораки

Шеф Марк де Јонг: Светски мишелин готвачи доаѓаат во Скопје

Светски познати готвачи со мишелин ѕвезди од Перу, Чиле, Германија, Мароко, Турција и Кина ќе подготвуваат специјалитети од шест интернационални кујни со локални намирници во рамки на фестивалот „Иновативно кулинарско искуство 2017“, што ќе се одржи од 2 до 8 октомври во Скопје. Иницијативата е на шефот Марк де Јонг […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг во живо од натпреварот помеѓу Манчестер и Реал

Шеф Марк Де Јонг, препознатливото лице од популарното кулинарски шоу „Брза Кујна“ беше дел од навивачите на Супер Купот на УЕФА кој вечерва се играше во Скопје. Тој објави видео во живо на својот профил на Facebook. Еве која атмосфера ја забележа неговиот мобилен телефон, Прочитај повеќе на Gotvi.mk: (ФОТО) Како […]

Повеќе, Препораки

Try Swedish! Денови на шведска храна во Скопје од 7 до 16 јуни

Со желба да ја запознае македонската јавност со вкусовите на шведската кулинарска култура, Амбасадата на Шведска веќе трета година по ред организира денови на шведска храна. Оваа година под мотото Try Swedish!, во ресторанот Дистрикт ќе можат да се вкусат интересни шведски рецепти од 7 до 16 јуни. За време на деновите на шведска храна во Македонија ќе […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Еве што ни посакува Шеф Марк де Јонг во Новата година

„Ви посакувам среќна Нова 2017 година. Сите мисли и желби да ви се остварат…“ – вели во дел од својата видео честитка Шеф Марк де Јонг од „Брза кујна“. Новогодишната честитка има дел и на Француски јазик, а интегрално можете да ја погледнете тука: Прочитај Gotvi.mk рецепти и совети од професионални готвачи: […]

Повеќе

ФОТО: Еве како Марк де Јонг го честиташе Денот на готвачите

„Ви честитам. Среќен празник на сите колеги и пријатели готвачи. Денеска е светскиот Ден на готвачите!“ – напиша Марк на својот Фејсбук: Честитки до сите и од тимот на Gotvi.mk 🙂 Прочитај Gotvi.mk рецепти и совети од професионални готвачи: Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос Салата која летово […]

Предјадења, Салати

Салата со брокула која ќе ја правите секој ден

Има многу различни и добри рецепти за салата со брокула. Но, овој рецепт подготвен од Шеф Никола Мишковски од ресторан Камник за време на часовите по готвење во рамки на проектот Кулинари ќе го запамтите бидејќи оваа салата ќе ја правите секој ден. За подготовка на ова јадење потребно ви е и […]

Главни јадења, Десерти, Повеќе, Салати

Часови за готвење: Британска кујна – Научете како се готват шкотски стек, чоколадна торта со Гинис…

Британските острови не се познати само по Кралицата или чајот во 5 часот. Всушност, британската кујна е оригинален сплет од различни кујни и се приготвува со квалитетни прозиводи. Гастро-шеф Маре Јаневска од Британска амбасада е вистинската личност која може да ве научи како се приготвуваат шкотски стек, пролетна салата, погачици […]

Tips & Tricks, Предјадења, Ресторани, Салати

Шеф салата

Задолжително направете ја оваа Шеф салата по неодоливо вкусен рецепт на Шеф Александар Божиновски од ресторанот Ла Тераца, а кој беше подготвен за време на часовите по готвење во рамките на проектот Кулинари. За подготовка на ова јадење потребна ви е и длабока чинија за сервирање. Добар апетит! Инаку, за време на […]