Tag: чување

Препораки

Колку долго се чуваат варените јајца – Внимавајте лесно се расипуваат

Секоја домаќинка знае дека јајцата не се чуваат долго во надвор од ладилник. Ако веќе се варени јајцата, има правило колку се чуваат и колку им е рокот. Тврдо варени јајца во ладилник се чуваат околу една недела, не повеќе. Надвор на собна температура се чуваат не подолго од неколку […]

Tips & Tricks

Не грешете – Вака се чува куркума за да не изгуби од вкусот

Куркумата е здрав и корисен зачин, а има правилен начин на кој се чува. Имено, куркумата се чува во темни и стаклени шишиња. Дирекна изложеност на светло и го менува составот, бојата и острината на вкусот. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Препораки

Како да ја чувате храната и да се храните во време на Корона

Ви нудиме неколку корисни совети додека трае корона пандемијата, за мудро да купиувате храна и истата да ја чувате. Не ја пакувајте врелата храна. Нека се олади прво на собна температура. Никогаш не ги преполнувајте садовите кога треба да ги замрзнете зошто храната се шири на ладно. Онаа храна која […]

Повеќе

Како се чува храната при Корона – Важен совет за периодов

Постојат правила кои мора да ги почитуваме особено сега кога има Корона пандемија, но и воопшто во секојдневието, за да не дојдеме до бактерии и болести. Храната треба правилно да се чува. Секогаш треба да се намирниците во херметички затворен сад или фолија. Топлата храна не ја ставајте во ладилник. […]

Tips & Tricks

Како правилно се чува брашното – Не правете една грешка

Брашното е намирница без која не се може во кујната, а има еден правилен начин за чување. Сите видови со тек на времето се расипуваат и се појавуваат ситни бубачки по брашното, колку и да е кујната чиста. Правилен начин за чување е да купите доволно, а не залихи. Привлекува […]

Tips & Tricks

Каде е најубаво да се чуваат компирите?

Компирот е намирница која никако не се чува во ладилник.Се чува во ладно и темно опкружување, а температурата на ладилникот е премногу за него. Ладното го разбива скробот и ја менува текстурата.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Tips & Tricks

Ќе трае со денови – Како се чува авокадото?

Авокадото е здраво и корисно овошје, но сите грешиме кога го ставаме во ладилник. Авокадото се става во ладилник само ако е доста зрело,  и ако сакате да ја сочувате свежината неколку дена, во спротивно се чува на собна температура. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на […]

Tips & Tricks

Како правилно се чува кафеавиот шеќер?

Кафеавиот шеќер е поздрав од белиот, а има трик како да се чува. Имено, секогаш држете го во ладилник да не се скамени. Ако е скаменет, ставете го со парче јаболко и свеж леб во микро и загрејте. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што […]

Препораки

Како правилно се чуваат смокви – Колку дена се безбедни за јадење

Смоквите се многу корисни и здрави и помагаат за многу состојби. Добри се за крвта, за притисокот, за расположение, за намалување на ѓеќерот. Свежите смокви брзо се расипуваат, па затоа потребно е да се јадат брзо по купувањето. Во фрижидер издржуваат најмногу два дена. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница […]

Повеќе

Правиме голема грешка – Како се чуваат колачите со маргарин

Постои трик за колачите кои во тестото имаат маргарин. Имено, не се ставаат топли во сад. Треба да се оладат убаво, па дури тогаш се ставаат во сад и така се убави со денови. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и […]