Tag: чисто

Повеќе

За блескаво и чисто ВЦ кое мириса со денови – Ви требаат неколку состојки

Сите сакаат чисто и блескаво ВЦ без многу мака. Тоа може да го постигнете ако ВЦ школката ја исчистите со мешавина од 160 грама сода бикарбона, неколку капки етерично масло, пола лажиче оцет, 3 постотен хидроген пероксид и 60 милилитри сок од лимон. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте […]

Повеќе

ВЦ школката ќе блеска – Нема веќе да дадете пари за скапо средство за чистење

За вашиот тоалет да блеска, особено ВЦ шолјата која е секогаш највалканото место, има мал трик. Не ви требаат скапи средства туку малку сода, која е евтина и лесно достапна. Ставете сода, па горе малку оцет и чекајте 10 минути. Истријте и исплакнете. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте […]

Tips & Tricks

Светнете ги прозорците и огледалата дома – Ви треба евтина намирница од кујната

Прозорците и огледалата се тешки за чистење, но има лесен начин без губење многу време. Имено, ставете малку сол во водата со која ги чистите прозорците и огледалата. Во водата секако додадете го и избраниот и купен детергент. Нека да останат мазници и ќе блеснат. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која […]

Tips & Tricks

Радијаторите ќе блеснат – Се чистат темелно со две намирници

Во зима сите сакаме да се згрееме дома, а ние ви нудиме како најлесно да го исчистите радијаторот. Се усисува целата прашина, па се брише темелно со крпа со лимонов сок. Потоа се пребришува со влажна крпа. Ако има темни дамки, искоренете ги со сода бикарбона на сува крпа. Повеќе […]

Tips & Tricks

Нема бигор, нечистотии и лош мирис – Вака ВЦ-то ќе блеска

Ако сакате чисто и блескаво ВЦ, без бигор, нечистотии и многу рибање, ова е спасот. ВЦ школката исчистете ја со мешавина од 160 грама сода бикарбона, неколку капки етерично масло, пола лажиче оцет, 3 постотен хидроген пероксид и 60 милилитри сок од лимон. Со ова може да ги исчистите и […]

Tips & Tricks

Кутијата за леб треба темелно да се исчисти – Вака се уништуваат бактериите

Исчистете ја темелно кутијата каде го чувате лебот за да не се шират бактерии. Се што треба е да ја исперете со вода со оцет, еднаш неделно.Потоа, добро исушете ја. Вака нема д аимате потреба да се грижите дека внесувате бактерии.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано […]

Повеќе

Цел дом ќе блесне – Со намирница од 20 денари исчистете ги тоалетот и кујната

Алкохолниот оцет може да го искористите за целата кујна и тоалет да блескаат. Со него може да ги одзатнете затнатите цевки и одвод, да ја исчистите микробрановата печка, да ги светнете чашите,  и да ги снема дамките и каменецот од тушот. Оцетот ќе ви реши голема мака. Прочитај поврзани Gotvi.mk […]

Tips & Tricks

Целата куќа ќе блеска – Вака ќе исчистите се дома без мака

Сите знаеме колку е добар и корисен хидрогенот, а помага за одржување на куќата, особено кујната. Трипроцентниот хидроген пероксид помага за чситење на лавабото, подобро од оцет или сода.Само испрскајте и ќе се дезинфицира и ќе блеска. Добар е да се додава и за машината за садови.   Повеќе на […]

Повеќе

Чини 20 денари – Ќе блесне цело ВЦ

Ако не сакате хемикали, тогаш исчистете го вашето ВЦ природно со само 20 денари. Ви треба оцет кој ги трга сите дамки и каменецот од сите делови. Со него поминете ги и огледалата. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот […]

Tips & Tricks

Каменецот од тушот сам ќе падне – Вака најлесно се чисти

Сите сакаме блескав дом, но со оглед на темпото на живот, сакаме тоа да го постигнеме брзо и лесно. Се што ви треба за каменецот во тоалетот е оцет. Ако сакате да го исчистите тушот, земете врел оцет, но сепак внимавајте да не зоври кога ќе го варите. Се полева […]