Tag: чисти

Tips & Tricks

Ова ги вади и најтврдокорните дамки – Вака исчистете ги алиштата во кујната

Ако направивте дамка од крв на облеката, има лесен начин да ја спасите. Се што ви треба е да ја измиете облеката со вода, да ја намокрите потоа во ладна вода со сол. Нека отстои и дамката ќе ја снема.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – […]

Tips & Tricks

За маталките да се чисти и остри – Вака сочувајте го миксерот со еден трик

Миксерот е многу важен во кујната, особено неговите маталки, да бидат чисти и остри. За ова е потребно бар еднаш месечно да измиксирате малку сол, кој ги чува чисти и остри маталките. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Tips & Tricks

Ставете сол на сунѓерот и изрибајте ги шолјите – ќе решите голем проблем

Ако ви се создале жолти дамки или нечистотија по шолјите за кафе, ѓезвето или стаклените садови, се што ви треба е мал трик од кујната. Земете сол ставете го на сунѓер и убаво изрибајте ги сите садови. Ќе бидат сјајни откако ќе ги поминете потоа со вода и детергент. Солта […]

Tips & Tricks

Тавите ќе блеснат без да давате пари за скапи сјаеви – има трик од кујната

Пивото не служи само за уживање, пиење и пријатели, како и добар провод, туку и за домаќинството и да ни ја олесни работата. Имено, со пиво можете да ги исполирате бакарните шерпи дома без мака. Натопете крпа во пиво и полирајте. Навистина ќе блескаат. Повеќе на Готви.мк: Исчистет го шпоретот […]

Tips & Tricks

Прозорците ќе блескаат, само додадете го ова во водата – скратете си ја маката

Миењето прозорци е тешка и макотрпна работа, но може да си олесните со мал трик од кујната. Имено, се што ви треба е во водата која ќе ја користите за миењето, да ставите сол, отприлика една рака. Потоа избришете ги прозорците на вообичаен начин, а во оваа комбинација со сол […]

Препораки

Кујнските крпи се легло на бактерии – бидете внимателни каде ги чувате

Ново истражување во Америка покажува дека крпите кои ги користиме во кујна се легло на бактерии и можат да бидат закана по здравјето. Бактериите кои се размножуваат на крпите потоа ги има во човековото тело. Пронајдена е опасната Ешерихија коли, како и бактерии во цревата. Се препорачува убаво да се […]

Препораки

Ретко кој знае за овој чај – Се препорачува за долгогодишни пушачи и при респираторни болести

Чајот од лушпата која ја раздвојува кората на оревот со внатрешноста, помага за многу состојби, а особено е корисен за пушачите. Овој чај се препорачува за прочистување кај долгогодишни пушачи кои секојдневно внесуваат многу никотин и други отрови. Од вечер потопете пет вакви делови од оревот во чаша со вода, […]

Tips & Tricks

За чашите да блескаат, за затнат одвод и сјај на кујната – Ви треба една намирница

Алкохолниот оцет може да го искористите за целата кујна и тоалетот да блескаат. Многу е евтин, а освен тоа, многу е корисен. Со него може да ги одзатнете затнатите цевки и одвод, да ја исчистите микробрановата печка… Исто така, ако ги пребришете стаклените чаши со оцет, тие ќе блескаат. Со оцет […]

Tips & Tricks

Со оцет дома може да го направите ова – Нема дамка која не ја вади

Дамките кои се растворливи во вода – од пиво, од овошни сокови, кафе или чај, може од памучната облека да се отстранат брзо и лесно. И тоа со користење на оцет. Истото важи и за истите дамки на тепих или мебелот. Натопете крпа во оцет, па тапкајте ја на дамката додека […]

Повеќе, Предјадења

Смути кое го чисти телото – Ги исфрла тешките метали, нема веќе надуеност

Направете зелено смути кое го прочистува телото и дава енергија. Еве што ви е потребно за овој вкусен и здрај напиток: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути за енергија За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер […]