Tag: чистење

Tips & Tricks

Исчистете ја рерната со домашно средство

Исчистете ја рерната со помош на само 3 состојки!Потребни ви се: сода бикарбона, вода и оцет. Измешајте ги овие три состојки, добро соединете ја смесата. Добиената смеса треба да има структура на паста. Пастата убаво размачкајте ја со сунѓер по целата рерна, добро истријте ја пастата во секој дел од […]

Tips & Tricks

Генијален трик: Исчистете ја маснотијата од тавите со помош на 3 намирници

Маснотиите, остатоците од храна и црните дамки на тавата се ноќен кошмар за чистење.Со едноставен трик потребна е само капка масло, крупна сол и еден компир. За трикот да успее потребно е валканата тава лесно да ја посолите и со половна компир со нагли дижења да ја исчистите тавата. Избришете […]

Tips & Tricks

Едноставен трик: Како да го исчистите блендерот

Со овој совет ефикасно ќе ги исчистите сите дамки од вашиот блендер.Наполнете го блендерот до половина со топла вода, ставете капка течност за миење садови и еден исечкан лимон. Вклучете го блендерот и матете околу една минута. Наместо лимон, можете да користите и оцет. Вашиот блендер повторно ќе биде како […]

Tips & Tricks

Совети за чистење микробранова печка

Чистењето на микробранова печка може да биде напорно и да претстваува вистински потфат.Еве неколку совети за брзо и лесно чистење на микробранова рерна: Во микробрановата рерна ставете чинија наполнета до половина со вода, додајте лажица оцет и вклучете ја рерната на 5 минути или пократко. Кога на ѕидовите на рерната […]

Tips & Tricks

Како да ја исчистите машината за миење садови со помош на брашно

Сите знаеме дека во машината за миење садови за време на миењето остануваат разни остатоци од храна, и многу е важно тие да се исчистат.Ви донесуваме еден начин за чистење со брашно, машината ќе биде беспрекорно чиста. А еве ја и постапката: Исчистете ја и дезинфицирајте ја машината по стандардната […]

Повеќе

Ако немате време да чистите секој ден – Спреј со кој ќе сјае се со денови

Направете си сами средство за чистење дома, кое е евтино и практично. Ви требаат 1 шолја вода, ¼ шолји алкохолен оцет, 2 лажици маслиново масло и неколку капки етерично масло по избор.Се меша се и се става во прскалка, па се поминува мебелот со крпа и спрејот. 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: […]

Tips & Tricks

Веќе ова нема да биде најтежок дел – Светнете ја скарата по употребата со мал трик

По правењето јадење на скара, секогаш скарата останува нечиста и најголемата мака е како да ја исчистиме. Сепак, има лесен трик за да не се мачите и да не губите време околу ова. Електричната скара може да ја загреете малку, да ја испрскате со оцет, па потоа откако ќе делува […]

Препораки

Што да чистиме секојдневно додека трае пандемијата? – Заштитете се

Додека трае Корона вирус пандемијата, треба темелно да чистиме се дома. За да бидеме сигурни дека се е чисто, треба секојдневно да чистиме одредени предмети, односно да ги дезинфицираме.Тука се кваките на вратите, на фрижидерот, и плакарите. Чистете ги секој ден и штекерите за светло, телефонот, славините. Чистете ги темелно […]

Препораки

Вака заштитете се додека има Корона – Како правилно се чисти зеленчукот

Неколку совети за правилно миење и чистење на зеленчукот додека трае Коронапандемијата. Измијте ги рацете 20 секунди со топла вода и сапун. Проверете дали има оштетувања на зеленчукот, ако има тргнете ги со нож кој треба да е измиен. Измијте ги убаво со сигурност дека немало оѓтетен дел за да […]

Tips & Tricks

Што треба секојдневно да чистиме во кујна – Вака не се размножуваат бактерии

Во кујната сите домаќинки го поминуваат најголемиот дел од времето, а ова е листа на обврски кои секојдневно мора да се направат за да биде чиста и дезинфицирана. Секогаш шпоретот треба да се исчисти веднаш по готвењето. Се пребришува со прашок секојдневно работната маса. Темелно се чисти и садоперот и […]