Tag: чир

Препораки

Ако имате проблеми со кожата или чир – Земете само кесе чај

Ако имате црвенило на кожата, ви се лупи или имате чиреви, ви треба само чај. Покријте ги тие делови од кожата со кесе чај. Така преноќете, а утредента болката ќе ја снема. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на […]

Препораки

Не ги фрлајте лушпите од јајца – Направете моќен лек за чир и гастрит

Направете си домашен лек со помош на лушпите од јајца, наместо да ги фрлате. На врв на нож ставете измелени лушпи јајца и измешајте ги со две лажици лимонов сок. Кога ќе омекнат ставете децилитар топло млеко. Земајте по дно лажиче два пати на ден, пред спиење и навечер. Помага […]

Препораки

За чир, стрес, анемија и инфекции – 1.000 причини да јадете смокви

Смоквата освен што е вкусна, многу е хранлива и помага за нашето здравје. Ако со денови не можете да одите во тоалет, смоквата е лек, а помага и за проблеми со желудникот, за чир на желудникот, за анемија и други тешки состојби. Го подобрува и помнењето, концентрацијата, а помага и […]

Препораки

Направете дома лек за чир на желудникот – плус следете ги овие совети

Чирот на желудник е голем и тежок проблем кој тешко се отстранува и секако создава тешкотии и тегоби. Сепак, постојат препарати од природата кои помагаат да се реши маката. При ваква состојба важно е од телото да ги исфрлите лутите, премногу зачинети намирници, и оние кои едноставно не ви одговараат […]

Tips & Tricks

За болна менструација, чиреви и болки во желудник – листовите на ова растение помагаат за се

Листовите на виновата лоза се верувале или не еден од најмоќните лекови.Има витамини Ц, Е, А, К и Б6, како и влакна, калциум, магнезиум и манган во себе, и многу други лековити состојки. Имаат корисно дејство за победување на многу сериозни и тешки болести како срцеви болести, како Алцхајмер, и […]