Tag: чинија

Повеќе

Кога немате вага – Мерки со чинија за да нема грешки

Ова се мерки кои ќе ви помогнат во кујна кога немате вага. 1 чинија за супа има 250 до 300 грама. Ова може да ви помогне додека готвите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Салати

Салата со брокула – чинија полна витамини

Направете вкусна брокула салата со рукола.   Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство  

Главни јадења, Посно и веге

Шарена чинија за големиот пост – вкусен ручек со зеленчук

Направете едноставно посно јадење за Велигденскиот пост.Потребни ви се моркови и грашок.     Повеќе Готви.мк рецепти: Посно јадење со компир и буковка Посно гравче Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти […]

Посно и веге

Посна чорба од спанаќ – Чинија полна витамини

Направете вкусна и закрепнувачка чорба со спанаќ. Полна е супер вкус и витамини.Ова е рецептот:     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Посна чорба од кисела зелка варена во расол Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи […]

Tips & Tricks, Видео

Ова е најлесен начин да исчистите клавче за секунда (Видео)

Исчистете клавче за секунда со еден трик. Ви треба само нож и микро. Постапката е следна: Исечете го крајот на клавчето каде што е дршката, ставете го клавчето на чинија, па потоа чинијата ставете ја 4 минути во микро печка. Откако ќе го извадите клавчето од микро печката, притиснете го од […]

Tips & Tricks, Видео

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Направете чинија од лед – можно е

Со лед може да направите чинија и подметач за храна. Многу е практично и едноставно, еве како се изведува тоа: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на […]

Деликатеси

Морето на чинија: Рецепт за сите сетила

Ако сакате супер вкусно јадење за да оставите впечаток и романтика, ви нудиме супер деликатес од морето. Повеќе на Готви.мк: Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Растопено чоколадо и богат вкус – мало парче од рајот

Круши, млеко, чоколада, кафеав шеќер, путер, брашно, бисквити, тоа е се што ви треба за деликатес во чинија.Направете вкусен и едноставен овошен десерт со прелив од чоколадо. Повеќе на Готви.мк: Ремек дело во кујната: Леб од банана ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси Тазе домашен леб Полнет запечен […]

Десерти

ЧИНИЈА ПОЛНА БОИ: Видео рецепт за најслаткиот десерт на светот

Ако сакате да ги изненадите вашите најмили со нешто ново во кујната, тогаш овој десерт е за вас. Се прави многу лесно, не чини многу пари, а со својот изглед и вкус ќедонесе среќа и незаборавни мигови во домот.Погледнете го видеото за подготовката која долго ќе ви остане во сеќавање: […]

Главни јадења

Супа од карфиол полна здравје – оружје против есенските настинки

Направете супа од карфиол која ќе ве стопли и ќе ве направи имуни на настинките и вирусите во есенските денови. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од […]