Tag: чинии

Десерти

Мали чинии со вкус на зимата: Сос со јаболка и цимет

Направете нешто неверојатно вкусно во вашата кујна. Ви требаат јаболка и имате сладок деликатес. Еве како да го направите: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Обланда ролат со ореви Обланда за 15 минути Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди Возможно […]

Tips & Tricks

Исечете го горниот дел на сунѓерот за чинии – Трик кој помага

Сите знаеме дека сунѓерите се највалканото нешто во кујната и се легло на бактерии. Особено ако земеме во предвид колку садови миеме секојдневно со нив. Сепак, со оглед на тоа дека чинат пари, ако сакате да го продолжите нивниот рок, истовремено да го заштитите здравјето, отсечете го горниот дел од […]

Повеќе

Еве што значи ако истурите кафе или скршите чаша – суеверија за кујната

Луѓето во зависност од тоа колку се суеверни дури и се придржуваат до одредени ритуали, а ова се дел од народните верувања и што тие може да донесат.– Скршена чаша – Ако во домот се скрши чаша, тоа е предзнак за среќа – Јајце – Ако скршите јајце со две […]

Препораки

Чиниите и чашите се многу важни – Фенг Шуи вели ова носи несреќа

Со години користите исти чинии за јадење? Тоа е погрешно. Според древната кинеска техника Фенг Шуи, тоа носи несреќа во куќата.Еве што веднаш треба да исфрлите ако сакате мир, пари и здравје и благосостојба. КАКТУС Ова е една од најпопуларните билки кои ги имаме по домовите, но според Фенг Шуи […]

Забава

ФОТО: Фотка од кујната го запали Интернетот – оваа мајка бара помош

Фотографија од една домаќинка го запали Интернетот. Сите се обидуваат да одговорат на прашањето, како жената од Кина да го отвори орманот без да паднат чиниите? Постот го лајкуваа повеќе од 15.000 луѓе. Некои велат, се надеваме рацете ти се брзи, брзо фаќај ги чиниите, други велат стави нешто меко […]