Tag: чекори

Tips & Tricks

Тајна на совршениот кадаиф – Вака нема да згрешите

Кадаифот е еден од највкусните десерти, а има неколку чекори да биде совршен. Важно е да се исече ситно, а се става во шерпа кога ќе биде многу згареана. Маргаринот кој го користите не треба да содржи сол. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Tips & Tricks

Чекори за совршена зимница – Една грешка може да уништи се

Кога спремате зимница треба да одите по неколку совети за да имате деликатес на трпеза.Потребно е да изберете најквалитетно овошје и зеленчук за успешна и вкусна зимница. Потребно е да се вари во алуминиумски сад, а теглите мора да се чисти, измиени и стерилизирани. Можете откако ќе ги наполните теглите […]

Tips & Tricks

Трикови за шлагот секогаш да ви излезе убаво – Вака нема „утка”

Ако сакате да направите цврст и вкусен снег од белки, тогаш ви ги пренесуваме овие чекори и совети од поискусните во кујната. Снегот од белки ќе биде поцврст ако го матите во метален сад со миксер. Пред матењето садот оставете го десетина минути да се олади во фрижидер, заедно со […]

Tips & Tricks, Предјадења

Неколку трикови за домашна крем супа – Секој зеленчук оди со посебен зачин

Кој обожава да готви, ужива и во откривањето на нови рецепти. Особено кога се здрави и направени со намирници кои ги имаме дома и за кои не мора да се трча до најблискиот маркет. Ако имате зеленчук во фрижидер, тоа е совршена прилика да направите вкусна крем супа или чорба. […]