Tag: чај

Tips & Tricks

Чајот од камилица како лек

Наместо лекови против менструални болки или грчеви кои ги мачат голем број жени, подобро би било да испиете чај од камилица или нане, советуваат добро упатени билкари. Тие тврдат дека мачнина, повраќање или главоболка на овој начин се отстрануваат успешно како и кога ќе испиете лек за тоа. Непријатната болка […]

Повеќе

Леден чај од нане за вистинско освежување

Вистинско освежување во врелите денови… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Повеќе

Целулитот е минато – Ви треба само чај

Целулитот брзо и лесно може да го елиминирате со чај од бреза. Пијте го често чајот кој помага да се разбие целулитот, а исто така масирајте се со кружни движења на подрачјата со целулит со овој чај. Ја подобрува и циркулацијата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Препораки

За имунитет, детоксикација и слабеење – Чај кој е три во едно

Чај кој е исклучиво здрав и многу помага на цело тело. Ставете лажиче цимет и прелијте го со шолја топла вода. Додајте мед. Супер е за имунитет, детоксикација и за слабеење. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе […]

Повеќе

Офарбајте Велигденски јајца со чај – Супер лесна техника

Офарбајте си велигденски јајца со природни бои во кујната. Ако сакате жолта боја ви треба чај од камилица. Земете 4 кеси чај од камилица и една лажица оцет во една шолја врела вода. Ставете го јајцете во оваа мешавина.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени […]

Препораки

Чај кој помага на жените за нередовен циклус

Најпозната како состојка во чаевите, жалфијата е моќен антибиотик, а списокот на болести и состојби за кои помага е многу долг, особено за жените. Чајот е корисен за воспаление на грлото, вируси, воспаление на органи, вагинални секрети, потење, инфекции и има уште милион примени и широк спектар на состојби во […]

Препораки

Чај од една овошка помага за безброј проблеми

Чајот од дуња е вкусен и здрав и помага за многу болести. Помага за воспаленија на желудникот, цревата и слузокожата, како и за запирање дијареа. Се ставаат два листа дуња во 1 децилитар зовриена вода, отстојуваат 10 минути, па потоа се пие смесата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте […]

Препораки

Измешајте ги овие билки – Чај за прочистување на артериите

Сите сакаме да бидеме здрави и живееме долго, а за тоа е потребно да ги заштитиме и прочистиме и нашите артерии, а за тоа се корисни неколку билки. Пијте чај од мента кој помага и за главоболка, брусница, камилица, ајдучка трева, бреза. Тие му помагаат на телото. Може да измешате […]

Препораки

Чај од рузмарин – Зелено злато

Рузмаринот е здрава билка која треба често да се користи. Тој е извор на калциум, витамин Б6, има и антиоксиданси во себе. Штити од многу видови рак, подобрува помнење и Алцхајмерова болест. Користи и за подобар имунитет, против настинки и грип, а помага и за тешка состојба како депресијата. Помага […]

Препораки

Чај од мента – За што треба да се пие

Чајот од мента е здрав и корисен и помага за многу состојби. Се користи и како зачин, за коктели, како и додаток за десерти, а еве и за што помага. Помага за подобра циркулација, за главоболка и разни видови болка во телото. Корисен е за слузокожата бидејќи ментата ја мекне, […]