Tag: црн патлиџан

Tips & Tricks

Колку долго се вари црн патлиџан – Вака нема да биде ни тврд ни преварен

Црниот патлиџан е здрав и корисен богат со калиум, фосфор, калциум и магнезиум во себе. Има и многу витамини кои се задржуваат и при готвењето. За потполно да се свари на црниот патлиџан му требаат 20 минути. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси […]

Tips & Tricks

Исечете црн патлиџан и ставете му сол – Трик за највкусни јадења

Модрите патлиџани се вкусни и здрави, а постои и лесен начин да им ја тргнете горчината. Се сече црниот патлиџан, се остава да се исцеди со сол на него. Треба да стои околу половина час, па се мие солта и се суши на салфета патлиџанот. Повеќе на Готви.мк: Смеса со […]

Meat

Сочни и брзи: Ќофтиња со мелено месо и модар патлиџан

Направете вкусни ќофтиња со мелено месо и модри патлиџани. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте